I ty nejzašlejší dlaždičky v koupelně se budou opět lesknout. Stačí použít levný domácí prostředek za 12 Kč

                   

Špinavé dlaždičky v koupelně se obvykle snažíme vydrhnout za pomoci Sava nebo jiných agresivních chemikálií. Ty bohužel nejsou zdravé pro naše ruce, ani pro životní prostřední. A navíc ne vždy účinkují tak, jak bychom chtěli. A co si s tím tedy počít? Vyzkoušejte domácí čisticí prostředek jen z pěti ingrediencí.

Domácí čisticí prostředek na obklady

Jde o osvědčený trik zkušených hospodyněk, které si při výrobě čisticích prostředků vždy vystačily jen s tím, co našly doma. A co tedy budete potřebovat?

  • tekutý gel na praní (2 polévkové lžíce)
  • voda (0,5 litru)
  • soda na pečení (2 lžíce)
  • peroxid vodíku (2 polévkové lžíce)
  • lihový nebo kvasný ocet (2 polévkové lžíce)
iZdroj fotografie: Pixabay

Vodu zahřejte až k bodu varu a přelijte ji do vhodné nádoby, která takové teplo vydrží. Přidejte všechny ostatní přísady a dobře zamíchejte, použijte rukavice a ochranné brýle (nebo se alespoň držte v dostatečné vzdálenosti), protože některé ingredience mohou společně reagovat skutečně bouřlivě. Pro jistotu si proto k ruce připravte i víko, kterým kyblík zakryjte. Nechte směs 5 minut odstát, než se pustíte do čištění.

Jak vyčistit dlaždičky v koupelně

Jakmile máte čisticí roztok hotový. Vezměte si k ruce houbičku a naneste ho na všechna znečištěná místa. Zaměřte se jak na plochy dlaždic, tak i na spáry mezi nimi. Jakmile budete mít hotovo, tak prostor na 5-10 minut opusťte a nechte prostředek působit. Poté ho omyjte jako obvykle a máte hotovo. Poté se už jen stačí postarat o to, aby vám získaný krásný vzhled co nejdéle vydržel. A jak na to?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další triky pro čištění koupelny

Aby vše mnohem déle vydrželo, přetřete na závěr dlaždičky obyčejným octem. Ten jim vrátí lesk a popere se s případnými posledními zbytky vodního kamene. A aby se neusazovala špína a nečistoty ve spárách, ošetřete je za pomoci jiného šikovného pomocníka – svíčky. Vyberte tu bezbarvou a všechny spáry s ní přejeďte. Uvidíte, že vydrží krásné mnohem, mnohem déle a vy tak nebudete muset úklid v blízké době opakovat.

Vyčistěte také koupelnový nábytek

Jestliže máte v koupelně nábytek ze dřeva, budou na něm případné stopy chátrání a znečištění mnohem více patrné, než kdykoliv jinde v bytě. A to i ve chvíli, kdy je dřevo speciálně ošetřené oproti vlhkosti. A jak ho tedy zbavit skvrn a dalších známek pobytu ve vlhkém prostředí? Připravte si domácí přípravek na čištění nábytku, který se hodí nejenom na ten koupelnový. Potřebovat budete:

  • a 3 lžíce terpentýnu
  • 3 lžíce nejlépe lněného oleje
  • 3 lžíce pšeničných otrub
iZdroj fotografie: Pixabay

Vše smíchejte a vytvořte pastu. Tou poté třete všechny nečistoty, dokud zcela nepovolí a nezmizí. A jako bonus dodáte nábytku opět žádoucí lesk a perfektní vzhled. A pro příště si připravte do rozprašovače šikovný univerzální čistící prostředek z 1,25 dl tekutého mýdla a stejného množství vody, 2 polévkových lžic octa a 350 gramů jedlé sody. Vše dobře promíchejte, přelijte do rozprašovače a použijte jako čistič vždy ve chvíli, kdy objevíte novou skvrnu.

Máte také oblíbený prostředek na čištění dlažby nebo se spoléháte na ty z obchodu?

https://youtu.be/QP_SgAw8D1E
Při úklidu koupelny můžete také řadu věcí přeorganizovat. Poznejte si nejlepší tipy na organizaci malé koupelny
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články