Chytrá vychytávka, která vyžene krtky na dalších 5 let, ale málokdo o ní ví: Využijte proti nim jejich čich, do hodiny utečou

                   

Krtek dokáže zcela zničit velkou část zahrady. Není právě jednoduché se s ním vypořádat, pokud se k vám na zahradu nastěhuje. Nejrůznější plašiče nemusí být vždy účinné – mnohem většího úspěchu můžete dosáhnout za použití různých přírodních prostředků. U krtka patří totiž mezi nejsilnější smysly čich, a pokud na něj zaútočíte tím správným způsobem, vystěhuje se sám.

Krtka zažene cibule a česnek

Jestliže se chcete krtka na své zahradě zbavit, musíte na něj zaútočit jeho vlastními zbraněmi. V zásadě je možné na zahradě vytvořit jakési živé ohradníky. Stačí je vysázet z těch správných rostlin a krtci se od vás budou držet na hony daleko. A po jakých rostlinách sáhnout? Existuje celá řada rostlin, které krtky odpuzují. Sáhnout tedy můžete po celé řadě druhů. A o jaké jde?

  • Okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
  • řebčík královský (Fritillaria imperialis),
  • česnek kuchyňský (Allium sativum),
  • afrikán alias aksamitník (Tagetes),
  • cibule kuchyňská (Allium cepa)
  • nebo pryšec skočcový (Euphorbia lathyris).

Osázejte své záhony česnekem

Nejlepší pro běžné použití je česnek a cibule. V zásadě je totiž můžete přisadit na jakýkoliv záhonek a vytvořit z nich jeho obrubu. Pokud je budete sázet dostatečně hustě, pak krtky odpudí a ti se vašim záhonkům velkým obloukem vyhnou. Cibuli i česnek je možné přisadit jak do záhonků v okrasné, tak i v zeleninové zahradě.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Klíčem jejich úspěchu jsou vonné silice. Právě ty totiž krtky odpuzují a spolu s nimi i hraboše a další škůdce. Pamatujte si, že nikdy není pozdě na jejich výsadbu. Pokud se tedy krtci objeví například uprostřed léta, klidně se vydejte do obchodu pro sazečku nebo použijte stroužky česneku a vysaďte je okolo problémových oblastí.

Jak vypudit krtka ze zahrady

Pokud chcete pěstovat česnek a cibuli, musíte se oprostit od standardního přístupu. Není totiž vhodné je sázet v klasických rozestupech – naopak. Měli byste stroužky česneku nebo malé cibule nasázet co nejblíže k sobě. Opravdu z nich musíte vytvořit jakýsi ohradník, který obežene záhonky neprostupnou hradbou, kterou krtci jednoduše nebudou chtít překonat. Mnohem lepší je v tom ohledu pěstovat vytrvalé rostliny.

Ty postupně doslova promoří půdu okolo sebe silicemi, jež krtky odpuzují. V takovém případě není třeba sázet rostliny tak blízko k sobě. Například na běžný záhon s cibulí postačí 6 až 8 vzrostlých rostlin řebčíku královského. Ostatním rostlinám nijak nevadí, a navíc zahradu krásně vyzdobí. Počítejte ovšem s tím, že řebčíky poměrně nepříjemně páchnou. A to zvláště ve chvíli, kdy jich na jednom místě roste více.

Pomohou i výrazné pachy

Pokud tento způsob odpuzování stačit nebude, zaměřte se na chodbičky těchto všetečných zvířátek. Lze do nich umístit jiné velmi výrazně vonící byliny. Nelíbí se jim i různé druhy koření – například hřebíček, skořice nebo nové koření. Okraje zahrady pak můžete osázet například třezalkou, kterou krtci také nemají příliš rádi. Ale pozor – třezalka se dokáže rychle množit.

Pokud se nechcete uchylovat k použití bylin, pak můžete vsadit na běžný kuchyňský odpad. Jde o kávovou sedlinu. Nejlépe funguje, pokud je vysušená a poté nasypaná do chodbiček. Snažte se objevit co nejvíce vstupů, jimiž se krtek dostává na povrch a do všech nasypte kávovou sedlinu – ošetření zahrady každý třetí den opakujte. Nejdéle do několika týdnů by se měl krtek vystěhovat.

Další tipy pro zaplašení krtků

Nějakou dobu však trvá, než se cibule nebo česnek rozrostou. Do té doby však musíte krtky začít vyhánět z pozemku i jinak. Můžete například instalovat plašiče z plechovek nebo PET lahví. Krtci hluk nemají rádi. Voňavý česnek nebo cibule poté už celý efekt jenom umocní. Do konce léta nebude po krtcích ani památky.

Jaké jsou vaše tipy pro vyhnání krtků ze zahrady?

Podívejte se na to, jak účinně vypudit krtka ze zahrady a opravit poškozený trávník
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články