Jak si na cuketě pochutnávat celý rok: 3 nejlepší způsoby úpravy prodlouží její čerstvost a přitom si zachová všechny důležité látky

Cuketa patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny. Na zimu ji lze uchovat jednoduchými způsoby, stačí ji správně připravit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Pannet / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cuketu v syrovém stavu se mrazit nedoporučuje, obsahuje hodně vody a struktura po rozmražení je nevábná. Tepelně opracovanou ji ale můžete zmrazit na několik způsobů. Vyberte si ten nejvhodnější podle toho, k čemu poté chcete cuketu použít.

Úprava mražené cukety předsmažením

Na tuto úpravu se hodí mladé cukety bez zralých jader, které nemusíte loupat. Cuketu nakrájejte na kolečka, mírně posolte a nechte na cedníku vypotit, klidně několik hodin. Potom osušte papírovou utěrkou dosucha. Na pánev nalijte tenkou vrstvičku oleje, rozpalte ho a jednotlivá kolečka lehce osmažte.

Dejte na ubrousky, aby se odsál přebytečný olej. Vychladlé skládejte do sáčku se zipem nebo do vhodné vzduchotěsné nádoby a vložte do mrazáku. Takto připravenou cuketu můžete dále upravit zapékáním nebo ji přidat do směsi na těstoviny či ji lehce prohřát na pánvi a použít jako přílohu.

Mražená dušená cuketa

Zde využijete klidně i starší velké cukety. Ty oloupejte a zbavte střední části s jádry, pokud jsou už tvrdá.

  • Cuketu nastrouhejte na hrubém struhadle a dejte do širokého silnostěnného kastrolu. Mírně osolte a přiveďte k varu. Za stálého míchání odpařujte do husté kaše. Můžete ji ještě na závěr rozmixovat.
  • Hmotu přendejte do malých krabiček s dobře těsnícími víčky a dejte zamrazit. Těsná víčka jsou důležitá, protože cuketa je sama skoro bez chuti, ale zato ráda přebírá ostatní pachy z mrazáku. Chcete-li ji skladovat v obyčejných krabičkách, obalte je ještě alespoň strečovou fólií nebo je vložte do mikrotenového sáčku a těsně zavažte.
  • Dušenou cuketu skvěle využijete na zahuštění omáček nebo polévek místo mouky.
iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Úprava vařením – polotovar na polévku

Cuketová krémová polévka je skvělá a v zimě přijde polotovar vhod, když je na trhu zelenina drahá. Můžete použít i okurky salátovky nebo obojí zkombinovat.

Na 2 středně velké cukety nebo 2 okurky hadovky či salátovky potřebujete:

  • 1 větší cibuli
  • 4 stroužky česneku
  • velkou hrst petrželky
  • ½ l zeleninového vývaru
  • 1 velkou bramboru
  • 1 lžičku koření tzatziki
  • 2 lžíce másla

A jak postupovat? Nejdříve uvařte zeleninový vývar, nebo rozpusťte bujon v kostce. Cuketu oloupejte (není nutné) a nakrájejte ji na silnější půlkolečka. Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno, rovněž tak petrželku. Bramboru oloupejte a nakrájejte na kostičky. Nyní na másle zpěňte cibuli, přidejte česnek, pak petrželku, a nakonec tzatziki. Vše postupně lehce osmažte, zalijte bujónem a přidejte cuketu a bramboru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vařte doměkka, potom rozmixujte. Vychladlou hustou hmotu nalijte do větších krabiček a zamrazte. Před vařením samotné polévky nechte polotovar rozmrazit a přidejte ho do trochy zeleninového nebo kuřecího vývaru. Rozmíchejte a přidávejte vývar, až téměř dosáhnete žádané hustoty. Povařte, polévku dochuťte solí, pepřem, čerstvým koprem nebo petrželkou, a nakonec vlijte zakysanou nebo sladkou smetanu. Prošlehejte a už dál nevařte. Podávejte s krutony nebo opečenými tousty se sýrem.

Jak uchováváte cuketu na zimu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články