Jablka jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů, vitamínů a dalších látek, které našemu zdraví prospívají. Díky vysokému obsahu vlákniny mají blahodárný účinek na náš zažívací trakt.
I podle starých babských rad jablka rozběhnou střeva při zácpě a naopak při průjmu stolici pozastaví. Podporují také tvorbu krve a správnou funkci srdce a cév.
Některá jablka jsou chemicky ošetřena
Jablka oceníme hlavně v zimě, kdy je ostatního ovoce pomálu. Jablka se dají skvěle skladovat po celou zimu. Pokud nemáte možnost pěstovat jablka sami nebo je získat od známých zahrádkářů, sáhněte raději vždy po dostupné bio variantě. V běžných obchodních řetězcích jsou většinou k dostání pouze ta chemicky ošetřená. Jablka můžete zpracovat i na mnoho dalších způsobů, třeba je usušit nebo zavařit. Klasický jablkový kompot s hřebíčkem a skořicí je vynikající jako příloha k masovým jídlům, i jako zdravá alternativa dezertu.
Jablka nezhnědnou díky šťávě z citronu
Ať už nakrájíte jablko doma na stůl nebo dětem do školy jako zdravou svačinku, není se čemu divit, když často zůstane nakrájené jablíčko netknuté. Za chvíli totiž zhnědne a už nevypadá nijak lákavě. Zkušené hospodyňky i autorky blogů o jídle se shodují na těchto dvou vychytávkách, jak zařídit, aby jablka nezhnědla.
Jablko nakrájejte na větší části, třeba na čtvrtiny, a přiložte je zase hned k sobě. Zafixovat ho můžete potravinářskou folií. Budou-li se stěny rozříznutého jablka dotýkat, nezhnědnou. Vydrží takhle klidně i celý den.
Potřebujete-li jablko naporcovat na menší dílky, například do ovocného salátu, postupujte následovně. Nachystejte si misku s vodou, do které vymačkejte šťávu z citronu. Nakrájené kousky jablka házejte rovnou do vody s citronem. Po vyjmutí z vody je osušte papírovou utěrkou a šup s nimi do salátu nebo do krabičky na svačinu.