Jednoduché, ale plně funkční rady pro odstranění vytrvalých plevelů odkudkoli zcela bez chemie

                   

Některé vytrvalé plevele může být velmi složité odstranit ze záhonů, cestiček a vůbec odkudkoliv ze zahrady. Mechanické pletí obvykle není tak úspěšné, jak bychom si představovali, protože tyto rostliny se opravdu rychle množí z kořene nebo z postranních oddenků. Jeden pomocník vám s těmito nepřáteli přesto skvěle pomůže.

Na plevel platí vápno

Většina vytrvalých plevelů, jako jsou například pampeliška nebo pýr plazivý, opravdu nemá ráda vápnění půdy. A právě to je jejich slabina, kterou můžete v boji s nimi skvěle využít. Jen vápno samo o sobě však nestačí. Proto půdu nejdříve zorejte a prokypřete, a teprve poté si vezměte k ruce vápno. A jak ho použít?

Aby bylo vápno při aplikaci maximálně účinné, pak jím musíte půdu prosypat zhruba do hloubky 20 centimetrů. Ale nezoufejte, hlouběji ho jednoduše zapravíte s pomocí rýče či kultivátoru. A jak na to? Vápno na záhon jednoduše pečlivě nasypte ještě předtím, než se pustíte do orání. A kolik ho použít? To záleží na tom, jaký typ půdy na zahradě máte. Všeobecně platí, že ta kyselejší ho snese více, než ta spíše zásaditější.

Tipy pro boj s úpornými plevely

Na některé druhy plevelů však o něco lépe platí trochu jiné ekologické metody. Pokud totiž poznáte jejich životní cyklus, snadno odhadnete, co by jim mohlo ublížit nejvíce. A po čem tedy sáhnout? Každý druh plevele potřebuje trochu jiný přístup. Proto si v druzích, které vám na zahradě rostou, musíte pro začátek udělat jasno.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit „jetelíčku“

Skutečné jméno toho plevele zná málokdo. Většina lidí říká šťavelu růžkatému (Oxalis corniculata) neboli šťavelíku jednoduše jetelíček. A není divu – opravdu tak totiž vypadá. Platí na něj především důkladné mulčování záhonů a případně i použití herbicidu, proti jiným metodám boje bývá bohužel vcelku odolný.

Jak bojovat s kopřivou

Známá kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a i její drobnější příbuzná kopřiva žahavka (Urtica urens) nejsou na zahradě obvykle právě vítanými hosty. Pomůže proti nim jedině důkladné mulčování půdy a opakované vytrhávání a okopávání. Máte tak šanci, že tento plevel vysílíte a on nakonec zcela sám uhyne.

Na pýr pomůže ocet

Pýr plazivý (Elytrigia repens) patří mezi velmi odolné a vytrvalé plevelné trávy. Přizpůsobí se totiž jakékoli půdě a jeho semena mohou vyklíčit třeba i za 40 let. Boj s ním je tedy velmi obtížný. Skvěle na něj však platí ocet. Budete potřebovat asi 4 litry 15 až 20% octa. Do této tekutiny přimíchejte 1 polévkovou lžíci pracího prostředku a jeden šálek soli. Opakovaně aplikujte na pýr, dokud ho nezahubíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Proti pampelišce pomůže sůl

Pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.) patří také mezi poměrně obtížně potlačitelné nepřátele. Pokud se však vyskytují mimo záhon, můžete je jednoduše ošetřit solí, která se dokáže rychle natáhnout až do kořene a celou rostlinu tak zahubit zevnitř. A jak sůl použít?

Dvě lžíce epsomské soli jednoduše rozpusťte ve vodě (stačí 1 litr) a nastříkejte na místo, kde rostou pampelišky. Díky dešti nebo pozdější zálivce se sůl do zeminy vsákne velmi brzy, a tak spolehlivě zničí všechny kořeny i výhonky tohoto urputného plevelu. Pokud se však pampelišky vyskytnou i na záhonku, pak na sůl raději zapomeňte. Nesvědčí totiž ani jiným rostlinám.

Jaká je vaše osvědčená metoda pro hubení obtížných plevelů?

Jak vyrobit likvidátor plevelů za pár minut a skoro zdarma
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články