Co dělat v listopadu na zahradě: Od střihu a prořezávání po zazimování rostlin

Využijte poslední zbytky teplých podzimních dnů, abyste svou zahradu dokonale zabezpečili a připravili na nadcházející zimu. Za všechnu práci vás čeká sladká odměna.

Kompostování listí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Aby se rostlinám dařilo i v příštím roce, neměli byste péči o zahradu podceňovat ani na podzim. Listopadové dny jsou navíc ideální k provedení posledních řezů, výsadby zimních plodin nebo zazimování trvanlivých rostlin. Nepromarněte svou šanci a pusťte se do práce, dokud je čas. Podle webu RHS jsou listopadové práce ty nejdůležitější z celého podzimu. My už téměř dokončujeme a čeká nás jen výsadba česneku.

Slaďte práce s lunárním cyklem

Vliv Měsíce na vodu a další přírodní pochody je nepopíratelný. Pokud se naučíte s jeho přirozeným cyklem pracovat, můžete si usnadnit spoustu práce. Stačí jen vědět, kdy pro danou činnost nastává to nejlepší období. Využijte jeho účinků na vodu obsaženou v půdě i rostlinách a připravte svou zahradu k zimnímu spánku. Na jaře se probere svěží a plná síly k dalšímu vývoji a zdravému růstu. Co tedy říká lunární kalendář?

První listopadový týden

V tomto týdnu byste se měli zaměřit především na okrasné rostliny. Astry i jiřiny mohou kvést až do příchodu prvních mrazíků. Trvanlivé druhy se vyplatí mulčovat, abyste jim zajistili dostatek vláhy. K tomu vám skvěle poslouží právě spadané listí, jak jsme doporučovali už v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Jablka a hrušky je vhodné sklízet ještě před zmrznutím, ale jeřabiny a rakytník jsou po zamrznutí zpravidla sladší.

Chyby při zimním zakrývání zahrad iZdroj fotografie: Depositphotos
Využijte spadané podzimní listí k mulčování záhonů na zahradě

Druhý listopadový týden

Než půda nadobro zamrzne, je načase posbírat léčivé kořínky křenu, pampelišky nebo čekanky. Choulostivé trvalky přikryjte chvojím nebo ochrannou fólií. Rostlinné zbytky je dobré přidat do kompostu nebo ze shrabaného listí vytvořit nový. Nezapomínejte ani na péči o kořeny stromů a keřů, které rovněž zaslouží ochranu před vysycháním a promrzáním v podobě vrstvy mulče, o čemž jsme psali už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.

Třetí listopadový týden

Pokud se na vaší zahradě vyskytuje převážně těžká jílovitá půda, pak byste ji měli vhodnými způsoby zpracovat. Ideální je ji zrýt a obohatit vyzrálým kompostem. V opačném případě rytím můžete nadělat více škody než užitku. Podle webu GardenersWolrd je možné ještě stále sázet cibuloviny. Narcisy jsou velmi odolné vůči nízkým teplotám, jen se jejich růst na jaře pak mírně opozdí. To však ničemu nevadí.

5 věcí, které musíte udělat na zahradě od listopadu až po únor. Jedině tak přežije a na jaře se vám bohatě odvděčí

Čtvrtý listopadový týden

Nezapomeňte kontrolovat a pravidelně spotřebovávat sklizené a uskladněné plody. Některé druhy kořenové zeleniny vám pod vrstvou mulče mohou růst klidně až od jara, avšak ze zmrzlé půdy je jen tak nedostanete. Pomoci můžete také zvířatům. Pro ježky a další drobné živočichy nechte v zadním rohu zahrady hromádku spadaného listí a na větev pověste krmítko plné semínek, jak doporučuje i naše čtenářka Soňa D. z Holic: „Celou zimu s dětmi krmíme ptáčky na zahradě a pozorujeme, jak je kolem krmítka živo.“

Jaké práce provádíte na zahradě v listopadu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články