Jedlá soda jako univerzální pomocník v čištění domácnosti

                   

Jedlá soda je oblíbenou surovinou nejen v kuchyni. Kromě toho, že dokonale prokypří jakékoliv těsto, je možné ji použít i při úklidu domácnosti. Již v dávných dobách se s oblibou jedlá soda používala například na bělení záclon, či jiných druhů oděvů. Jakými dalšími způsoby ji v domácnosti upotřebíte? Inspirujte se s námi.

Praktické rady pro šikovné hospodyňky

S jedlou sodou bude váš úklid snadnější po všech stránkách. Použít ji můžete v těchto případech:

  • Na znečištěné čalounění pohovky nebo sedačky: postačí jen rozpustit větší množství vody v troše teplé vody (měla by vzniknout pasta) a směs nanést na skvrny. Necháte působit čtvrt hodiny a poté vysajete.
  • Na vodní kámen v čajové konvici: pokud vás trápí vodní kámen v konvici a nic k jeho odstranění nepomáhá, vyzkoušejte jedlou sodu. V množství jedné lžíce ji nasypte do nádoby, přilijte vodu a nechte tekutinu vařit na mírném plamenu.
  • Na mastnou pánev: z jedlé sody a vody si vytvořte pastu a tou příslušnou pánev vyčistěte. Nakonec jen opláchněte a po tuku nebude ani památky.
  • K vyčistění zašlých stříbrných šperků a příborů: náušnice, řetízky, i vidličky, lžíce a nože, to vše se zase bude lesknout, když použijete roztok z jedlé sody. Do hrnce vložte na dno alobal, nalijte do něj litr vody a přidejte 60 gramů sody bikarbony. Poté na dno položte předměty, které chcete vyčistit a chvíli povařte (cca 15 minut).
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Další zajímavé tipy, jak použít sodu bikarbonu

Velmi dobře funguje jedlá soda i v případě, že bojujete se zápachem v obuvi. Nasypte do bot trochu sody, nechte působit asi hodinu a poté vysypte. Pakliže se chystáte na velkou očistu lednice, můžete použít roztok z jedlé sody a teplé vody. Soda nejen, že povrch pěkně vybělí, ale také absorbuje případný zápach. Zakoupili jste si v obchodu ovoce, ale všimli jste si voskového filmu, který na něm uplývá? V tomto případě také pomůže voda se sodou. Perfektně vosk odstraní.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články