Jedna pilulka z lékárny stačí k tomu, aby se vaše rostlinky měly královsky

                   

Někdy jsou triky pro úspěšné pěstování zeleniny a ovoce opravdu snadné. Věděli jste například, jak velkou sílu může vašim zeleným svěřencům dát kyselina acetylsalicylová, což je vlastně odvozená složka od známější kyseliny salicylové? Pomůže vám nejen s růstem rostlin, ale i s ochranou proti řadě chorob a škůdců. A v neposlední řadě vylepší klíčivost a podpoří uchycení odebraných řízků.

Při používání této tabletky musíte být opatrní

Pokud jste ve škole dávali jen trochu pozor, určitě víte, že vám dnes chceme doporučit aspirin. Ten se sice primárně používá proti bolestem hlavy, ovšem hojné využití najde i na zahradě. Stačí ho zakopat ke kořenům rostlin nebo s ním zalít klíčící rostliny a uvidíte, co se bude dít. Budou vám stačit tři aspiriny rozpuštěné v cca dvanácti litrech vody. Dbejte na to, abyste je opravdu pečlivě rozmíchali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A už máte vlastně hotovo. V ruce držíte účinný prostředek, který pomůže zeleni na vaší zahradě vyrovnat se s negativním působením chorob, škůdců i nepříznivého počasí. Zálivku je vhodné opakovat každé tři týdny, a to po celé vegetační období. Ovšem vzhledem k tomu, že je aspirin poměrně levný, vám to žádné vrásky na čele nepřidělá. A na co všechno se tedy hodí?

Pomůže vám s růstem a produkcí obranných proteinů

Jakmile je část rostliny napadena, vyšle signál do zbývajících částí, které okamžitě začnou produkovat obranné proteiny. A právě kyselina acetylsalicylová tento proces dokáže podpořit. Působí i proti houbám v půdě a zlepšuje klíčivost vašich semínek. V takovém případě je nutné upravit koncentraci, použijte jeden a půl tablety na dva litry vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zálivku aplikujte vždy ráno, vaše zelenina či ovoce ji pak dokáže mnohem lépe absorbovat a využije tak všechny dostupné látky. Tableta rozpuštěná v jednom šálku vody je perfektním růstovým stimulátorem pro všechny řízkované rostliny, probouzí v nich totiž kořenový hormon. A chcete-li vkládat tablety přímo na záhony, pak je zakopejte 10–⁠15 centimetrů hluboko.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články