Jednoduchý životabudič květin, který postaví na nohy i ty nejslabší rostliny

                   

Banány jsou významným zdrojem mnoha živin nejen pro lidské tělo. Kromě vlákniny obsahují celou řadu potřebných minerálů, mezi než patří draslík, hořčík, železo, zinek či vápník. Taktéž jsou zdrojem vitamínu B6, C, E a kyseliny listové. Zajímavostí je, že konzumací banánů přispíváme k tvorbě serotoninu – neurotransmiteru, který je spojován s dlouhodobější motivací a celkově lepší náladou

Tím to zdaleka nekončí – sílu dodávají banány také rostlinám, posilují systém kořenů a příznivě ovlivňují růst a květenství. Látky obsažené v banánové dužině i slupce přispívají ke správnému vývoji rostlin interiérových i venkovních. Proto by bylo na škodu těchto účinků nevyužít – a to  třeba v podobě hnojiva.

iZdroj obrázku: Adobe Stock

Toto účinné hnojivo, které může posloužit jednak k posílení ochablých rostlinek, ale také jej lze využít i v rámci prevence, je velice snadné na výrobu, ale také levné. Ve výsledku budou tedy spokojeny vaše rostliny i peněženka.

iZdroj obrázku: Adobe Stock

Účinné hnojivo z dužiny i slupky

Na výrobu první verze tohoto jednoduchého hnojiva budeme potřebovat dužinu z jednoho banánu. Tu rozmačkáme vidličkou a poté smícháme s přiměřeným množstvím vody. Vzniklou směs nalijeme přímo na zeminu. Tato možnost se hodí zejména pro poškozené a umírající rostliny, kterým zanedlouho dodá síly potřebné pro přežití a postará se o jejich následný vývoj.

iZdroj obrázku: Adobe Stock

Levnější, avšak neméně efektivní variantou tohoto hnojiva je směs vytvořená s použitím banánových slupek. Jak na ni? Banánové slupky vložíme do sklenice (či jiné nádoby) a zalijeme vodou. Takto namočené je necháme celý den, poté je vyjmeme.

Vzniklým roztokem své rostliny zalévejte pravidelně – dodáte jim tak všechny potřebné živiny, které pro svůj růst potřebují.

iZdroj obrázku: Adobe Stock

Hnojivo lze vytvořit i rozmixováním slupek tohoto oblíbeného exotického ovoce. Ty je však nutné ve vodě ponechat několik dní, aby dostatečně změkly.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články