Jednoduchý způsob opravy rozbitého zipu, který ušetří spoustu peněz

                   

Nenosíte svůj oblíbený svetřík nebo bundu jen z důvodu, že máte rozbitý zip? Nechce se vám oblečení vracet nebo čekat na opravu? Se zipem si hravě poradíte sami. Někdy je potřeba vyměnit celý zip nebo dokonce kousek oblečení zahodit, většinou ale postačí tento tip, díky kterému budete mít zip jako nový do jedné minuty.

Potřebujete jen kleště a můžete dělat parádu

Nepotřebujete být extra zruční ani být švadlenka. Pokud máte doma kleště, máte vyhráno. Zip otevřete, abyste se k němu dostali z obou stran. Poté opatrně utáhněte každou část jezdce pomocí kleští, aby se posuvný mechanismus trochu zúžil.

Nejčastější příčinou rozbitého zipu je totiž jeho rozšíření během používání. Dennodenní používání a ježdění nahoru a dolů může postupem čas zip rozšířit. Po utáhnutí zip zavřete a vyzkoušejte jeho funkčnost. Bude znovu fungovat jako nový.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Můžete si sami doma opravit i celý jezdec

Pokud se vám jezdec celý rozbil nebo ulomil, což je problém asi většiny z nás, a hlavně dětí, také není nutné ho nosit do galanterie. Pomoci si můžete i doma. Dávejte si však pozor, abyste zakoupili správný typ jezdce, existuje několik možných variant:

  • Správný typ jezdce
  • Barva padnoucí k bundě nebo kabátu
  • Velikost jezdce poměrem k velikosti oblečení

Někdy je potřeba první zoubek odcvaknout a poté znovu zapošít, aby jezdec nevyjížděl. Je to rozhodně snadnější varianta než výměna celého zipu. Kleštěmi si můžete pomoci také při výměně jezdce přes horní ukončovací zarážku. Jezdec opatrně roztáhněte a to samé poté proveďte s novým jezdcem, který pak lehce kleštěmi přimáčkněte a máte hotovo.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud máte zip zaseknutý nebo se zadrhává, pomoci vám může i obyčejná tužka, kterou najdete doma. Tuhou z tužky stačí několikrát přejet po zipu. Následně vyzkoušejte, jestli se funkčnost zipu zlepšila. Jestli ne, můžete postup zopakovat ještě jednou. V případě, že ani tentokrát nelze se zipem hýbat, je čas vyměnit ho za nový.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články