Každý rok obří a sladká rajčata: To vše díky směsi mléka a jódu

Za hnilobu rajčat může obvykle vápník. Ten lze do zeminy přidat třeba prostřednictvím kostní moučky či mléka.

Každý rok obří a sladká rajčata: To vše díky směsi mléka a jódu z lékárny i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Černé skvrny na rajčatech, často doprovázené nepříliš příjemnou chutí, jsou známkou jevu známého jako hniloba konce květu, který může výrazně ovlivnit kvalitu vaší úrody rajčat. Projevuje se malými tmavými skvrnami na spodní straně plodů rajčat. Tyto skvrny jsou zpočátku malé, ale časem se mohou rozšířit, ztmavnout a způsobit, že celé plody získají nevábnou chuť, jak píše web PrimaInspirace.

Odhalení viníka: nedostatek vápníku

Příčina hniloby konce květů spočívá v nedostatku vápníku v půdě. Tato živina hraje klíčovou roli ve strukturální integritě rostlinných buněk, a to zejména během rychlého růstu plodů. Pokud rostlina rajčete nedostává dostatečné množství vápníku nebo ho nemůže účinně vstřebávat, buňky na konci květu slábnou, což vede k charakteristickým černým skvrnám a poškození plodů.

Pomůže mléko, skořápky i jód

Půdu, kam budete rajčata vysazovat příští rok, už předem obohaťte nadrcenými vaječnými skořápkami nebo kostní moučkou. Možné je samozřejmě použít i komerční hnojiva (ta pak stačí aplikovat až na jaře, nepotřebují totiž působit tak dlouho a vstřebávají se rychleji).

Chcete silné sazenice rajčat a super úrodu s gigantickými plody? Udělejte na záhoně jednu maličkost

Dalším osvědčeným trikem je použití mléka a jódu. Rajčata tohle hnojivo milují – dodává ji všechny potřebné cenné látky a jako bonus také bojuje proti plísni či právě obávané suché hnilobě, jak píše web MagazínDoma. Stačí 1 litr mléka smíchat s 5 litry vody, přidat 6 kapek jódu a ve používat jednou týdně jako postřik. Uvidíte, že vaše rajčata budou vždy zdravá a plná živin. Co víc si tedy přát?

Pokud máte na rajčatech nevzhledné černé skvrny, pak zkontrolujte obsah živin v půdě. Za černé skvrny na plodech obvykle může vápník. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud máte na rajčatech nevzhledné černé skvrny, pak zkontrolujte obsah živin v půdě. Za černé skvrny na plodech obvykle může vápník.

Prevence a léčba houbových infekcí

Někdy mohou černé skvrny na rajčatech znamenat také houbovou infekci. Pro prevenci a léčbu těchto infekcí zvažte použití biopreparátů. Ty účinně bojují proti hnilobě a zabraňují šíření houbových chorob po zahradě. A pokud se rajčatům přece jenom nedaří, pomůže i hnojivo z cibulových slupek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jednoduchý návod na vyštipování rajčat

Jak se o rajčata staráte na sklonku sezóny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články