Vyhnání všech škůdců, parazitů i klíšťat ze zahrady bez kapky chemie. Postačí k tomu kejda z pampelišek, připravená je za pár minut

                   

Když se řekne úporný plevel, pak se vám pravděpodobně vybaví pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.). A není divu – dokážou totiž růst úplně všude, umí se zregenerovat i z malého kousku kořene a jejich semínka se dostanou i na druhou stranu zahrady (a mnohdy ještě dále) – lze tedy na pampeliškách najít vůbec něco pozitivního? Ano, pokud se zaměříte na boj proti škůdcům.

Kejda z pampelišek

Do podoby fermentované kaše plné vitamínů a minerálů obvykle zpracováváme kopřivy, které rostou jako úporný plevel snad u každého plotu. Ovšem pokud dokážete na zahradě najít dost pampelišek, můžete to zkusit i z nich. Za odměnu získáte nejenom účinné hnojivo, ale také perfektní postřik proti škůdcům.

Jak na postřik z pampelišek

Pro začátek byste měli vědět, že je úplně jedno, v jakém stavu pampelišky sbíráte. Nezáleží na tom, jestli máte k dispozici jen zelené listy nebo celý plevel i s kořeny. Dokonce ani kvetoucí nebo odkvetlé pampelišky nevadí – důležitá je pouze jedna jediná věc, a to množství. Musíte jich prostě mít hodně.

Nasypte je do vhodné nádoby a zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Zakryjte a nechte na vhodném místě kvasit. Ze sudu nebo kbelíku se po několika dnech začne linout silný zápach. To je zcela v pořádku, ovšem pro jistotu doporučujeme dělat pampeliškovou jíchu někde ve vzdáleném koutu zahrady.

iZdroj fotografie: vyvýšený záhon
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kdy je jícha z pampelišek hotová

A jak poznat, že je vše na dobré cestě? Po několika dnech se začne na tekutině objevovat pěna. V této době pampelišky ve vodě poprvé zamíchejte a totéž opakujte každý den, jakmile zjistíte, že pěna zmizela a jemné rostlinné zbytky se rozpadly (stonky zůstávají na rozdíl od listů vcelku po delší dobu), tak máte hotovo.

Postřik z pampelišek

Nyní už stačí tento přírodní postřik z pampelišek jen přecedit a použít. Předtím ho však nařeďte v poměru 1: 10 (vody bude více). Pak ho přelijte do postřikovače a aplikujte na listy rostlin postižených škůdci až do skanutí. Uvidíte, že všechny molice, mšice, třásněnky a další nežádoucí návštěvníci velmi rychle zmizí.

Jak se vypořádáváte se škůdci na své zahradě?

Naučte se také, jak vyrobit přírodní hnojivo pro vaše rostliny z kopřiv zcela jednoduše a zdarma
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články