Kočky znají své jméno, ale dělají, že neslyší a vědomě nás ignorují

                   

Jste přesvědčeni o tom, že kočka se inteligencí nikdy nevyrovná psovi, protože se není schopná ani naučit své vlastní jméno? Pak vás výzkum profesora Toshikazu Hasegawy z Tokijské univerzity, který zrealizoval ve spolupráci s Ph.D Atsuko Saito, jež nyní působí jako docent na Sophia University v Tokiu, přesvědčí o opaku. Jde o první projekt, který se zaměřil přímo na schopnost koček porozumět lidskému hlasu. V minulosti už byli takto zkoumáni např. lidoopi a delfíni.

Jak výzkum u koček probíhal

Aby vědci otestovali, zda umí tito mazlíčci rozpoznat své vlastní jméno, říkali jim také jiná podobně znějící podstatná jména. Použity přitom byly nahrávky hlasů výzkumníků i hlasu majitele kočky. Vědci dokázali, že kočky svému jménu rozumí jednoduše tak, že pozorovali jejich reakce. Obvykle totiž pohnuly ušima, nebo dokonce celou hlavou. Některé kočky dokonce reagovaly i o něco nadšeněji.

Na své jméno odpovídaly například pohybem ocasu nebo zamňoukáním. Ne všechny kočky takto reagovaly, ovšem výzkumníci uvedli, že to nutně nemusí být špatně. Podle nich totiž kočka, která nereaguje na své jméno, ho ještě stále může být schopná rozpoznat, ale v konkrétním okamžiku jednoduše nemá dostatečně velkou motivaci k interakci s lidmi, nebo na to jednoduše nemá náladu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Výzkum trval tři roky

Tento experiment byl poměrně dlouhý a komplexní. Byla totiž sesbírána data od celkem 77 různých koček a celý projekt byl rozdělen do čtyř samostatných experimentů, jenž se postupně realizovaly během tří let. „Účastnice“ výzkumu pak byly ve věkovém rozmezí od šesti měsíců do 17 let.

Šlo o samce a samice a obvykle nešlo o čistokrevné mazlíčky, ale o smíšená plemena. Nutno ještě dodat, že většina koček byla kastrovaná a experiment se z převážné většiny odehrával pouze uvnitř. Pokud tedy ani vaše kočka nereaguje na své jméno, nepovažujte ji za hloupou, dost možná se jí jen reagovat nechce.

Jaké další zajímavosti o domácích kočkách znáte?

Zajímá vás, jak vycvičit kočky? Vsaďte na kočičí trénink
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články