Už jste zkusili kompostovat listy dubu a ořešáku zvlášť? Získáte tím nejsilnější hnojivo pro celou řadu rostlin, za které byste v obchodech zaplatili jmění

                   

Kompostování shrabaných listů dřevin je úžasný proces, který nám dovoluje je recyklovat, a navíc vytvořit organické hnojivo bohaté na živiny. Ne všechen kompost má ale stejné vlastnosti. Rozklad dubového a ořešákového listí totiž trvá mnohem delší dobu a má kyselejší pH. Vyplatí se tedy kompostovat je zvlášť.

Kyselý kompost vyhovuje borůvkám

Díky nízké hodnotě pH (okolo 5) způsobené vysokým obsahem tříslovin se kompost z listů dubu a ořešáku perfektně hodí ke kyselomilným rostlinám. Mezi ně patří:

  • rododendrony,
  • vřesy,
  • vřesovce,
  • kamélie,
  • borůvky,
  • azalky,
  • hortenzie
  • a jehličnany.
iZdroj fotografie: Pxfuel

Jiným rostlinám by mohlo takovéto hnojivo přitížit a způsobit např. chlorózu, a to kvůli nedostatku vápníku.

Kapalná hnojiva urychlí rozklad

Proces rozkládání je u těchto druhů poněkud zdlouhavý, proto se doporučuje použití urychlovačů. Vyplatí se např. přidání kapalného hnojiva DAM 390, které urychluje rozklad tuhých částic. Doporučené dávkování je 200–400 ml chemikálie v 10 l vody na 1 metr krychlový. Kýženého výsledku se dočkáte o něco dřív, když listy ještě před kompostováním rozsekáte na menší kousky, např. za pomoci travní sekačky.

Existuje i ekologická cesta

Pokud jste zastánci ekologického zemědělství, můžete využít biologického urychlovače kompostu. Ten nijak nezatěžuje životní prostředí a není škodlivý pro člověka ani jiné organismy. Skládá se totiž z 12 kmenů bakterií a dodává se ve formě prášku. Ten je třeba rozpustit ve vlažné vodě a nechat ½ hodiny zaktivovat. Roztokem pak prolijte čerstvě navrstvenou hromadu listí. Jelikož bakterie potřebují k životu vzduch, vyvarujte se upěchování listů.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Listovou hromadu občas prolijte studenou vodou, aby nedocházelo k růstu teploty, která má za následek fermentaci. Ta by mohla usmrtit mikroorganismy pracující na rozkladu. Po pár týdnech budete mít k dispozici kvalitní kompost. Ten není nijak ochuzen o dusík, jelikož bakterie ho dokážou vázat.

Také kompostujete listy dubu a ořešáku zvlášť?

Ještě nemáte kompostér? Jeho výroba je snadná a rychlá!
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články