U všech typů bílých vláken dochází časem k tomu, že ztrácí svou neposkvrněnou bělost a nabývají různých odstínů béžové, žluté až po slonovou kost. Někdo se tomu snaží zabránit tím, že při praní bílého prádla používá speciální prášky. Jiný zase preferuje přidávání bělidla k prádlu. Látky, ze kterých se ale bělidla vyrábí, působí na tkaninu poměrně agresivně a jejich časté používání může vést i k poškození vláken.
Domácí bělení
Jak tedy zajistit, aby vaše povlečení, záclony, kapesníky a košile zůstaly krásně bílé a nezničené? Máme pro vás připravený jeden způsob, jak toho docílit. K výrobě této směsi budete používat složky, které se najdou v každé domácnosti. Případně je za pár korun pořídíte v každé drogerii.
Budete potřebovat
- Vodu
- Olej, který nezapáchá ‒ například mandlový
- Sodu a prací prostředek
- Hrubou sůl
Pracovní postup
Na přípravu prostředku si vyhraďte jeden velký hrnec, který běžně nepoužíváte k přípravě jídla.
Do hrnce nalijte asi tři litry ohřáté vody a přidejte dvě lžíce oleje, jednu lžíci sody, jednu sklenici pracího prášku a dvě lžíce hrubé soli.
Roztok v hrnci důkladně míchejte, dokud se všechny složky zcela nerozpustí. V teplejší vodě se zrníčka budou rozpouštět rychlejším tempem.
Hrnec s roztokem postavte na sporák a zapněte ho. Přidejte do směsi kus prádla, který chcete bělit. Látka musí být v roztoku zcela ponořená, aby se vybělila na všech místech.
Ve chvíli, kdy se začne roztok vařit, odpočítávejte pět minut. Po uplynutí doby odstavte hrnec s prádlem z ohně a nechte ho zcela zchladnout.
Zakončení procedury
Vychladlý hrnec s roztokem můžete sundat z plotny. Pro ještě lepší efekt vybělení doporučujeme prádlo ponechat v lázni po celý den. Druhý den vyndejte prádlo z hrnce a opláchněte ho pod čistou vodou. Posledním krokem naší očistné procedury bude použití aviváže pro odstranění vůně oleje. Ošetřené prádlo nechte volně uschnout. Nyní se můžete jen kochat plody vaší práce.