Cibule patří v gastronomii mezi jistě nejpoužívanější druhy zeleniny, používá se jak syrová, tak také v různé tepelné úpravě, zejména smažená. Cibule tvoří základ řady pokrmů a vaření bez ní si v podstatě nelze představit.
Cibule obranářka?
Jak však všichni vědí, u cibule je problém v její přípravě, protože při jejím krájení dochází k podráždění očí a slzení. Tímto jevem se zabývali také vědci a došli k závěru, že u cibule se zřejmě jedná o obranný mechanismus, který potencionálnímu škůdci brání napadení tím, že vypouští speciální dráždivou chemickou látku. Tato látka patří do skupiny těkavých látek, takže jakmile je struktura cibule jakkoliv narušena, uvolní se a dostane se i o očí, kde reaguje s oční tekutinou a způsobuje podráždění. Oči se tomuto podráždění pak samozřejmě brání zvýšenou tvorbou slz.
Tip na snížení dráždivosti cibule
Všechny cibule nevyvolávají stejnou reakci, ale pokud máte ty, které opravdu štípou nebo jich potřebujete nakrájet větší množství, například na guláš nebo na cibulačku, pak se vyplatí vyzkoušet následující postup, který cibuli její obrannou schopnost odejme.
Potřebovat budete pouze
- cibuli nebo cibule, a
- vařící vodu.
Postup je jednoduchý. Nejprve v rychlovarné konvici přiveďte vodu k varu a poté jí přelijte neoloupanou cibuli, kterou jste předtím dali do vhodné nádoby, například mísy.
Vařící vodu nechte působit přibližně po dobu 3 minut a poté ji slejte.
Cibuli očistěte běžným způsobem a můžete se pustit do krájení, které se tentokrát již obejde bez slz.
Další možnosti, jak zmírnit působení cibule na oči při krájení
Způsobů, kterými je možno obranné účinky cibule zmírnit, je celá řada. Nejčastěji se doporučuje opláchnout cibuli i nůž před krájením pod tekoucí vodou. Je také možno cibuli před krájením na půl minuty ohřát v mikrovlnné troubě, což by mělo mít podobný účinek jako spaření vařící vodou, i když zřejmě ne tolik účinný.
Elegantním řešením je také použití kuchyňského robotu nebo kráječe, které se vyplatí zejména tehdy, kdy je množství cibule větší.