Kreativní nápady na dekorace snadno vyrobené svépomocí. Oživí bydlení v domě i bytě

                   

Současná situace nás uzavírá do našich domovů, kde řada z nás tráví značnou část dne. Právě k nim a jejich výbavě v současnosti směřuje stále více naší pozornosti. Na povrch vyplouvají nedostatky, které dosud zůstávaly bez povšimnutí.

Naše příbytky na nás najednou mohou působit stroze. Tato doba je ideální příležitostí k jejich oživení, dodání elegance a navození příjemné atmosféry, abychom se v těchto prostorech cítili skutečně (jako) doma.

Betonová okna

Okna nemusí být pouze praktická – představovat mohou i elegantní prvek, který vašemu domu dodá šmrnc při pohledu zevnitř i zvenčí. Betonová okna jsou také spolehlivým izolantem – kromě úniku tepla brání i před nadměrným hlukem. Ať už se pro ně rozhodnete z hlediska jejich praktičnosti či estetičnu, vězte, že nesáhnete vedle.

iZdroj fotografie: Imgur.com / Anna Weaver

K tvorbě betonového okna budeme potřebovat formu libovolného tvaru (záleží na velikosti a vkusu) a směs cementu a písku. Důležitá je její konzistence – hmota by neměla být příliš řídká, ani naopak hustá.

Směs následně umístíme na k tomu určenou platformu. Povrch pečlivě uhladíme a vyčkáme, než částečně ztvrdne. Poté v ní pomocí formy či jiného nástroje vytvoříme libovolný tvar. Přebývající část odřízneme a budoucí okno umístíme na teplé a suché místo, aby došlo k úplnému vyschnutí.

Svítící pařezy

I staré pařezy mohou být dekorací, která pomůže prozářit naši zahradu. A to doslova. V tomto případě vůbec nezáleží na tom, zda má daný pozůstatek stromu pravidelnou strukturu – spíše naopak. Právě různé nepravidelnosti či praskliny mu dodají punc jedinečnosti.

Nejprve odstraníme vnitřek kmene. K tomu použijeme dláto, kladivo a pilu – elektrickou nebo benzínovou. Zbylé dřevo můžeme ponechat přirozeně, případně jej ošetříme lakem či mořidlem. Do vydlabaného prostoru vložíme vhodný zdroj světla – lampu, elektrickou svítilnu apod.

Květináče z cementu a plat na vejce

I s použitím obyčejných předmětů lze vytvořit neobvyklé a zároveň elegantní doplňky. Za zmínku stojí například květináče vyrobené s pomocí cementu a podnosů na vejce.

iZdroj fotografie: Imgur.com / Anna Weaver

Kromě zmíněného cementu a kartonových plat budeme potřebovat plastový kbelík a nádobu, v níž budeme květináče tvarovat.

Na dno vybrané nádoby naneseme vrstvu cementu. Mezitím k sobě lepicí páskou připevníme kartonová plata, aby dosahovala tvaru, který jsme si pro květináč vybrali (většinou kulatý či čtvercový). Takto slepené je následně umístíme do nádoby. Dovnitř vložíme plastový kbelík.

iZdroj fotografie: Imgur.com / Anna Weaver

Mezi ním a stěnami kartonu by měl být prostor cca 1-2 cm. Ten zalijeme cementem tak, aby byly všechny dutiny na platech vyplněny. Těsně před úplným ztvrdnutím cementu kbelík opatrně vyjmeme. Poté, co cement ztvrdne úplně, lze vnější stěny květináče dle libosti opracovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články