Krmení jahod v říjnu: Díky manganistanu a močovině přezimují bez jediného problému

Dopřejte jahodám na podzim tu nejlepší péči a pomozte jim bez újmy přečkat chladné období. Pomůže vám s tím extra výživná zálivka z manganistanu a močoviny.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jahody jednoznačně patří mezi nejoblíbenější ovoce mnoha lidí. Velmi oblíbené jsou nejen pro svou sladkou chuť, ale i velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Abyste si i v příštím roce mohli dosyta vychutnat opravdu bohatou sklizeň, dopřejte těmto rostlinám na podzim tu nejlepší péči. Poslední zbytky teplých dní se podle webu Zahradkářem.cz skvěle hodí k jejich hnojení a přípravě na přicházející zimu.

Jak o jahody správně pečovat

Ke konci léta potřebují jahody doplnit především zásoby fosforu a draslíku, což jsou základní stavební kameny pro jejich zdravý růst a vývoj. Velmi důležité je však v tomto období dodat jim také vápník, hořčík a v menším množství i dusík. V ideálním případě byste měli hnojení stihnout ještě předtím, než upadnou do vegetativního stavu, aby si kořeny stihly načerpat co největší množství potřebných živin. Kamil N. z Unětic potvrzuje: ,,Jahody hnojím vždy na přelomu září a října a každý rok se těším bohaté sklizni. Vnoučata se po nich mohou utlouct.”

Čím krmit jahody na podzim

Přestože je v dnešní době k dostání mnoho druhů speciálních hnojících směsí, jejich dlouhodobé používání se kvůli velkého obsahu chemikálií nedoporučuje. Mohou totiž uškodit nejen životnímu prostředí, ale i vašemu vlastnímu zdraví. Raději proto namísto toho sáhněte po přírodních alternativách, které jsou mnohem šetrnější a bezpečnější. Skvělými pomocníky vám mohou být i organické zbytky z kuchyně nebo zbytku zahrady. Základem je vědět, co k hnojení použít, o čemž jsme psali už v minulém roce na Chalupáři-Zahrádkáři.cz.

7 prostředků, které vám pomohou perfektně vyživit zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylinný nálev pro jahody

K podzimnímu hnojení jahod lze využít kravské mléko nebo i čerstvě posekanou trávu a močovinu. Důležité je, abyste to s množstvím hnojiva příliš nepřeháněli, protože nadbytečné množství živin zatěžuje rostliny a škodí téměř více než jejich nedostatek, jak jsme upozorňovali již dříve v článku na webu Chalupáři-zahrádkáři.cz. Vhodnou nádobu naplňte ze tří čtvrtin kopřivami nebo diviznou a zalejte vodou. Nechte pár dní fermentovat, a jakmile se na povrchu objeví pěna, nařeďte ji 10 litry vody a nalejte ke kořenům jahod.

Manganistan draselný a močovina

Dalším způsobem, jak jahody před zimou vyživit, je připravit si výživnou zálivku z 10 litrů teplé vody, jedné čajové lžičky manganistanu draselného, jedné lžičky močoviny a půl šálku dřevěného popela. Všechny složky důkladně promíchejte a přidejte jednu lžičku kyseliny borité rozpuštěné v teplé vodě. Opět promíchejte a nalejte ke kořenům jahod. Podle webu Proženy.cz je možné k hnojení využít i slepičí trus. S tím mám velmi dobré zkušenosti i já, jen musí být dobře odleželý.

Jak na podzim zazimovat jahody

Jak připravujete a ošetřujete jahody na zimu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články