Krmení ovocných stromů v říjnu: Luxusní úrodu v příští sezóně zařídí močovina

Dopřejte ovocným stromům v zahradě extra dávku živin. Postará se o to zálivka z močoviny. V příští sezoně vám bude odměnou opravdu bohatá a chutná úroda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ovocné stromy jsou nejen estetickým prvkem, ale i velmi cenným zdroje mnoha druhů ovoce. Kromě široké škály jeho vůní a chutí z něj získáte i velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidský organismus. Aby vám však stromy i nadále prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Jak radí internetový portál TSN, důležitou roli hraje jejich podzimní hnojení. Většina pěstitelů z redakce už má stromy pohnojené a připravené na zimu.

Jak pečovat o ovocné stromy

Podzimní teplé dny se na mnoha zahradách nesou ve znamení příprav na zimní období. Zároveň nastává ideální doba na výsadbu některých rostlin, o čemž jsme více psali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Nesmíte však zapomínat ani na dřeviny, které jsou v průběhu nadcházejících měsíců vystavovány nepříznivým povětrnostním podmínkám a dalším stresovým faktorům, které ovlivní jejich vitalitu v dalším roce.

Proč stromy hnojit

Vhodným druhem hnojiva podpoříte nejen jejich růst a vývoj, ale zároveň zlepšíte jejich imunitní systém i zdraví. Celkově tak budou stromy mnohem vitálnější a odolnější vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním i škůdcům. Jaká základní pravidla při jejich pěstování dodržovat jsme již dříve rozepsali v článku na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři. S jejich dodržováním zvládne péči o sad i úplný začátečník.

K vyhnání krtků z vašeho pozemku vám postačí docela obyčejná hadice s vodou iZdroj fotografie: Freepik

Uvolněte okolní půdu

Než se pustíte do samotného hnojení, měli byste prostor okolo stromů důkladně očistit. Zbavte se nejen plevelných rostlin, které by mohly poskytnout útočiště škodlivým druhům hmyzu, ale také spadaného listí i plodů. Dále pak půdu důkladně provzdušněte. Zajistíte tím, že se hnojící směs dostane i do spodních vrstev a zahubí parazity, které by se pod povrchem mohli ukrývat.

Čím hnojit ovocné stromy na podzim

Nemusíte nutně kupovat drahé speciální přípravky plné chemikálií, skvěle vám poslouží roztok z močoviny. Podle webu Pixel Inform stačí smíchat 0,5 kg močoviny smíchejte s 10 litry vody. Směs důkladně promíchejte a pomocí rozprašovače aplikujte na stromy i okolní půdu. Pozitivní účinky močoviny potvrzuje i náš čtenář Aleš F. z Rokycan: ,,Močovina pomáhá nejen jako ochrana ovocných stromů, ale navíc i urychluje rozklad rostlinných zbytků, které jim slouží jako výživa.”

Jak na podzimní hnojení ovocných stromů

Jakými hnojivy hnojíte na podzim ovocné stromy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články