Pokud moli něco nesnáší, jsou to pelargonie. Odpuzují je totiž svou výraznou vůní, stačí je zasadit na parapet v kuchyni

Pokud i vás trápí nezvaní návštěvníci, kteří úřadují ve vaší kuchyni a spíži, vypuďte je jednoduchým způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se vám v potravinách objevily drobné pavučinky nebo dokonce žravé larvy, pak je zcela jisté, že váš navštívili moli. Obvykle si lidé myslí, že jim doma řádí „potravinový mol“ alias zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), ale není tomu tak. Potraviny navštěvuje jeho bratranec zavíječ paprikový (Plodia interpunctella). A pokud se chcete zorientovat ve správném názvosloví, měli byste vědět, že zavíječi patří do samostatné čeledi – zavíječovití (Pyralidae), nejsou to tedy moli patřící do čeleď molovití (Tineidae).

Jak vypudit moly z kuchyně

A aby toho nebylo málo, v domácnosti se vyskytuje ještě mol šatní (Tineola bisselliella). Dnes se však zaměříme na moly potravinové. Mají totiž jednoho společného jmenovatele – vadí jim výrazné vůně. A právě proto se vyplatí na oknech pěstovat muškáty. Nejlépe proti nim působí vonné pelargonie růžové (Pelargonium graveolens), ale vsadit můžete i na jiné druhy.

  • pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum),
  • pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty,
  • pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) alias převislé muškáty nebo
  • velkokvěté muškáty (Pelargonium grandiflorum).

A tyto půvabné květiny lze pěstovat i po celý rok, se správnou péčí se totiž uplatní i jako pokojové rostliny, které vás navíc potěší svými krásnými květy. Můžete vsadit buď na hotové sazenice, nebo si letos muškáty vypěstovat od semínka. Je to mnohem snadnější, než si myslíte.

Pelargonie a její užitečné vlastnosti iZdroj fotografie: Pixabay

Výsev semen muškátů

Rozmnožování semeny je jednoduché, vyžaduje však čas. Od jejich vyklíčení po otevření prvních květů uplynou přibližně čtyři měsíce. Pokud tedy chcete mít v květnu kvetoucí rostliny, které budou krášlit vaše balkóny, musíte semínka vysít v lednu, nejlépe už na začátku měsíce. V případě, že máte vytápěný skleník, setí můžete provést již v prosinci.

Příprava semínek muškátů

Semínka je třeba nejprve namočit alespoň na jeden den do mělké misky s vodou, aby lépe a rychleji naklíčila. Naklíčit je můžete dát i na vlhký filtr na kávu. Právě dostatek vlhkosti je v celém postupu velmi důležitý. Pokud vody nebude dost, tak k naklíčení nedojde.

Po dni ve vlhku můžete pokračovat. A to tak, že semínka položíte do mističky, kterou vystelete vatou, která musí být opět dobře vlhká. Takovou mističku je vhodné dát na teplé místo, díky čemuž proces klíčení výrazně urychlíte. Jakmile se začnou objevovat první klíčky, budete mít vyhráno.

Proč dávat bobkový list do mouky iZdroj fotografie: Depositphotos

Muškáty sázejte opatrně

Jakmile semena dostatečně vyklíčí, máte vyhráno. Nyní se můžete pustit do samotného sázení. Nikoliv do květináče, ale do menších samostatných kelímků. Věnujte se každé rostlince zvlášť a snažte se o to, aby měla dostatek vláhy, živin a pochopitelně také světla.

Přesazujte do truhlíku

Dbejte na to, abyste při přesazování každé sazenice nijak nepoškodily její kořenový systém. Je třeba opatrnost a také ohleduplnost. Jedině tak zvýšíte své šance na to, že se vše povede a že se sazenice na novém místě dokonale ujmou. Dále se o ně můžete starat tak, jak jste zvyklí. Tedy tak, že je umístíte na balkon do truhlíků a budete je pravidelně zalévat. Odmění se vám dokonalými květy.

Jak proti potravinovým molům bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články