Květnové hnojení malin: Bohatou úrodu zařídí močovina

Po močovině maliny porostou až do nebes – a jako bonus krásně zaplodí. Na její aplikaci se vyplatí vsadit.

i Zdroj fotografie: Allen Watkin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Účinnou strategií pro zvýšení úrody je hnojení malin močovinou během měsíce května. Močovina, hnojivo s vysokým obsahem dusíku, totiž hraje při podpoře intenzivního růstu rostlin a produkce plodů opravdu klíčovou roli, jak píše web Cash-flow.

Výhody močoviny jako hnojiva

Močovina je podle informací z webu Agro-Business syntetická organická sloučenina, která obsahuje vysoké procento dusíku nezbytného pro zdravý růst rostlin. Jako ve vodě rozpustné hnojivo pak zajišťuje rychlé uvolňování dusíku, který pomáhá podpořit růst listů a připravit rostliny na tvorbu bohatých plodů. Shrňme si její výhody pěkně v kostce:

  • Močovina obsahuje přibližně 46 % dusíku, což z ní činí jedno z nejkoncentrovanějších dostupných dusíkatých hnojiv.
  • V porovnání s jinými formami dusíkatých hnojiv je poměrně levná.
  • Lze ji snadno aplikovat a rostliny ji rychle vstřebávají.

Elixír z droždí a bramborových slupek znásobí úrodu každého maliníku

Osvědčené postupy pro hnojení malin močovinou

Při používání močoviny k hnojení malin je zásadní přesně dodržovat pokyny, aby nedošlo k přehnojení a případnému poškození rostlin. První dávka močoviny by měla být aplikována brzy na jaře, kdy maliny přerušují vegetační klid a začínají růst. Poté doporučuji druhou aplikaci těsně před květem, aby se maximalizovalo nasazení a velikost plodů,“ radí i pan Jiří z Doks, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři radil s pěstováním malin již dříve.

Pokud chcete mít letos opravdu rekordní úrodu malin, pak sáhněte po močovině. Dokáže je totiž nakopnout opravdu nevídaně. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít letos opravdu rekordní úrodu malin, pak sáhněte po močovině. Dokáže je totiž nakopnout opravdu nevídaně

Močovinu rovnoměrně rozprostřete kolem maliníků a vyhněte se přímému kontaktu se stonky a listy, aby nedošlo k jejich popálení. Poté svůj záhon důkladně zalijte, aby se granule rozpustily. A kolik močoviny dát? „Obecně se doporučuje 100 až 200 g na rostlinu v závislosti na velikosti rostliny a úrodnosti půdy. Aplikujte ji v chladnějších částech dne nebo při předpovědi deště,“ radí ještě pan Jiří. Vliv močoviny může podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři podpořit i zálivka hrachovou vodou.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o maliníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články