Květomluva růží, aneb co znamenají všechny barvy a jaký je jejich pravý význam při darování

                   

Tradice darování květin je v našich podmínkách velmi rozšířená. Bohužel v současnosti jsme už většinu jejích kořenů zapomněli a řídíme se jen tím, co nám poradí obsluha v květinářství. A to je zásadní chyba. Květomluva růží je totiž velmi bohatá a jedna dobře sestavená kytice tak dokáže vyjádřit i to, pro co bychom jinak jen těžko hledali slova. Chcete proniknout do jejích tajů? vysvětlíme vám, co znamenají jednotlivé barvy.

Vínová a červená rozhodně není totéž

Kytice rudých růží je zaručeným evergreenem. Neurazí žádnou ženu, přesto by měla být vyhrazena jen pro výjimečné příležitosti. Jde totiž o symbol pro pozemskou vášeň. Jakoukoliv. Odráží lásku, obdiv, ale i vděčnost (nemusí tedy jít vždy jen o sexuální symboliku). Překlad z květomluvy je pak jasný. Vzkaz zní: nadšení, vášeň a touha. Ovšem vínová barva už značí něco zcela jiného. I když jde o variantu červené, poukazuje obvykle jen na jeden jediný aspekt obdarované ženy, a tím je krása. Nevíte, jak krásná jste (tak zní celý vzkaz).

iZdroj fotografie: Pixabay

Růžová a bílá se hodí spíše pro mladší ženy

Bílá je zcela jednoznačně barvou nevinnosti, dokonalosti a čistoty. Také to však může znamenat, že dokonalost obdarované ženy přímo srovnáváte s tím, co okolo nás stvořila příroda. Jde tedy jednoznačně o poklonu. Dříve však šlo výhradně o symbol čisté a oddané lásky. A co růže růžová? Její doménou jsou jemné emoce a pocity, tedy něha, elegance a sofistikovanost. Nezadané ženě tak můžete dát najevo i svou připravenost pro další vztah. Zvete ji tím vlastně na schůzku, aniž byste k tomu potřebovali slova.

iZdroj fotografie: Pxhere

Žluté a oranžové růže hovoří zvláštní řečí

Vnímáte žlutou jako pozitivní barvu? Pak v případě růží nebudete daleko. Značí totiž přátelství, úctu a starost o druhé. A jde rovněž o ideální dárek pro muže. Na narozeninové oslavě mu tak beze slov popřejete úspěch a štěstí. A v neposlední řadě může jít i o nabídku na usmíření, kupříkladu po předchozí hádce. Oranžová pak znační vřelost a potěšení. Pokud darujete někomu kytici oranžových růží, říkáte mu tak, že se cítíte opojeni láskou. Mohou ovšem vyjadřovat i obdiv a hrdost. Speciálně vybarvené broskvové růže pak vyjadřují vděčnost, třeba po společně dokončeném projektu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Fialové růže mluví mnohoznačně

Nejste si jistí, co k obdarované osobě vlastně cítíte? Pak jednoznačně sáhněte po růži ve fialovém kabátku. Vyjadřuje vaši fascinaci a dost možná i prchavou vášeň. Jde spíš o jakýsi náznak možného budoucího směřování. Příslib, ale nikoli pevně dané slovo. I proto bývají tak často k dostání na Valentýna.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kouzlo modrých a černých růží? Mýtus

A proč v seznamu nemáme růže modré? Inu proto, že prozatím jsou k mání jen uměle dobarvované kusy. A něco takového nemůže nikdy vyjadřovat jakékoliv upřímně míněné pocity. Někdy však bývají řazeny do symboliky bílé růže, protože právě z ní se vytváří. Pro černé růže pak květomluva nemá vůbec žádné uplatnění. Ve světě květin jsou mýtem, nejvíce se jim blíží ty tmavě rudé. Postupujte tedy podle pravidel pro květiny v barvě krve a určitě neuděláte chybu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články