Petržel dokáže vyléčit mnoho neduhů. Pohlídejte si však její kontraindikace, jinak vám může vážně ublížit

                   

Petržel je známá svými antioxidanty a obsahuje jich opravdu hodně. Pokud sníme jednu lžíci (cca 10 gramů) petržele denně, zásobíme se jimi bohatě. A stejně tak i vitamínem C. A léčivé účinky petržele jsou zachovány i v sušeném stavu, přestože se má za to, že nejvíce antioxidantů obsahuje čerstvá petržel. Petržel však není možné používat bezhlavě, je nutné k ní přistupovat s opatrností, jako k jakékoliv jiné bylince, varuje Angelica Balingit, MD.

Léčivé účinky petržele na tělo

Petržel (Petroselinum) obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Zejména vyniká vysokou hodnotou vitamínu K, důležitého pro zdraví krve. Jde o vitamín potřebný zejména pro funkci cév, který se stará také o správnou srážlivost krve a má pozitivní vliv na vývoj krevních buněk v kostní dřeni. Další důležitou léčivou látkou jsou flavonoidy (zejména apiin a prospěšný polyacetylen).

iZdroj fotografie: Pixabay

A listy petržele navíc obsahují i značné množství kyseliny listové. Ta je též důležitým atoxidantem. Mimo to také posiluje náš imunitní systém a brání vývojovým vadám nenarozeného plodu. A to zejména v prvním trimestru těhotenství. A najdeme tu také vitamín A, vitamín C, riboflavin, vitamín B6, cholin, železo, hořčík a měď. Jedna lžíce petržele vám tedy leckdy prokáže lepší službu než drahé multivitamíny z lékárny.

Co vše dokáže léčivá petržel

V první řadě působí jako prevence vzniku rakoviny mnoha druhů, ale také cukrovky a revmatoidní artritidy (ve hře jsou především její protizánětlivé vlastnosti). Dokáže nám také poskytnout úlevu od nejrůznějších gastrointestinálních problémů. Čaj z listů petržele se uplatní především při poruchách trávení, nadýmání a nevolnosti. Petržel má rovněž diuretický efekt a velmi efektivním způsobem posiluje imunitní systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontraindikace petržele – kdy ji nekonzumovat

Pozor by si na ni měly dát především těhotné ženy. Předávkování totiž může způsobit stahy dělohy a leckdy k tomu stačí i jedna lžíce denně. Ve větším množství by ji neměli konzumovat ani lidé trpící zánětem ledvin. A myslete rovněž na to, že semena petržele jsou ve vyšších dávkách toxická. Čaj, který se z nich připravuje, tedy není vhodné užívat déle než 14 dní (poté je nutné udělat dvojnásobně dlouhou přestávku).

Využíváte léčivé účinky petržele, nebo o nich slyšíte poprvé?

Mezi velmi oblíbené bylinky patří i šalvěj. Naučte se, jak z ní připravit léčivý čaj
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články