Mravence na zahradě vidíme obvykle jen velmi neradi. S oblibou totiž obsazují místa, kde rádi odpočíváme, a jako bonus chrání i škodlivé mšice. Dokud se jich tedy nezbavíte, nemůžete počítat s žádnou velkou úrodou. Jde bohužel o hmyz značně odolný, takže při jeho likvidaci budete muset použít trochu vynalézavosti. Výsledek však rozhodně bude stát za to. Pomoci vám může vápno, kyselina boritá i kyselina sírová.
Měli byste ničit mravence, nebo ne?
Ještě předtím, než přejdeme ke konkrétním trikům, si musíme ještě říci něco málo o biorovnováze na zahradě. Mravenci totiž tvoří její neodmyslitelnou součást, a rozhodně tedy není vhodné likvidovat všechny, na které narazíte. Naopak. Vyberte si jenom ta hnízda, jež vám opravdu překáží, ostatní nechte na pokoji.
Kyselina sírová jako osvědčený prostředek
Pokud ovšem najdete problematické mraveniště, pak s jeho likvidací neváhejte. Skvělým tipem je například kyselina sírová. V okolí mravenčí stavby vyhlubte několik asi 20 centimetrů dlouhých příkopů. Do těch poté nalijte kyselinu a zapalte ji. Výpary z ní prostoupí hluboko do země a zabrání mravencům uniknout. Ti se pak ve svých úzkých chodbách jednoduše zadusí, a vy se jich tak zbavíte nadobro.
Pomůže vám i osvědčené hašené vápno
Tento trik používali už naši dědové, přesto během této doby rozhodně neztratil na účinnosti. Máte doma hašené vápno? Pak si můžete boj s mravenci rovnou úspěšně odškrtnout. Stačí ho totiž rozhodit tam, kde nechcete, aby se tito nepříjemní společníci vyskytovali. Jeho zápach je jim naštěstí tak nepříjemný, že se ošetřeným plochám vyhnou obloukem.
To však není všechno, co vápno na vaší zahradě dokáže. Snižuje totiž také kyselost půdy, což vám může pomoci k lepší úrodě. Většina rostlin tedy tuto jeho vlastnost uvítá velmi kladně. Jen si pamatujte, že zem stačí lehce poprášit, není třeba ji hned zasněžit, aby vypadala jako po příchodu zimní vánice. V takové koncentraci by vápno mohlo rostlinám ublížit.
Směs z kyseliny borité mravence paralyzuje
K tomuto triku budete potřebovat jen trochu kyseliny borité a několik vajec. Na středně velké mraveniště vám bude stačit jedna lžička této kyseliny. Vysypte ji do misky a přidejte dva žloutky slepičích vajec. Musí být uvařené natvrdo, jinak to nebude fungovat. Dobře promačkejte.
Nakonec lze pro lepší efekt přidat i půl lžičky medu. A jak tento trik působí? Mravenci takové sladké pochoutce jednoduše neodolají. Začnou si ji odnášet do hnízda. Med zakryje nepříjemnou chuť kyseliny (vajíčka samozřejmě také), takže se kolonie o nebezpečí nedozví dřív, dokud nezačnou její první členové umírat. A pak už bude pozdě. Kyselina boritá jejich těla paralyzuje a hmyz se nakonec udusí.
Tip navíc: rostliny proti mravencům
Kromě žloutku lze tuto látku přidat třeba i do sladké krupicové kaše, vařených brambor apod. Tím vším mravenci zaručeně nepohrdnou a následně uhynou. Ne vždy je však nutné mravence hned likvidovat. Někdy je postačí jen vyhnat z míst, kde je jednoduše nechcete.
V takovém případě obežeňte záhony voňavou hradbou z rostlin, které jim zapáchají. Jde například o pelyněk, petržel, kopr, levanduli, česnek, afrikány (aksamitníky), bazalku, mátu nebo cibuli. Řada z nich vás navíc ochrání i proti klíšťatům, takže vyřešíte dva problémy naráz.