Pěstujte salát a bylinky, aniž byste je zalévali nebo sázeli na zahradě. Vyrobte si závěsné květináče s „automatickým“ zavlažovacím systémem

                   

Jen PET lahve a provázky – nic víc pro výrobu tohoto nápadu potřebovat nebudete. A vypěstovat si tak můžete celou řadu rychlerostoucích rostlin. Skvělé jsou například saláty, ale hodit se vám budou i nejrůznější bylinky, které můžete sklízet a přidávat do pokrmů zcela podle libosti, aniž byste museli chodit na zahradu.

Jak vyrobit závěsných květináč

Pořiďte si dostatečně velké PET lahve a seřízněte je tak, aby bylo možné jejich části vložit do sebe. Pokud totiž chcete, aby váš květináč dobře fungoval, musí se skládat ze dvou části: horní část PET lahve tak otočte a hrdlem ji vložte do spodní části. Do víčka pak udělejte otvor a tím prostrčte samozavlažovací knot anebo alespoň kousek látky, který ho skvěle zastoupí. Přebytečná voda pak bude odtékat právě sem a rostlina si ji podle potřeby zase nasaje.

Teď už stačí po okrajích PET lahve pouze vyříznout nebo ještě lépe vypálit otvory pro provázky. Tři bohatě stačí, k vypálení můžete použít například rozžhavený hřebík (stačí ho zahřát nad plamenem svíčky). Ale pozor – vždy si raději vezměte rukavice, abyste předešli nepříjemným úrazům a popáleninám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Květináče zavěste a pěstujte

Do otvorů uvažte provázky a nahoře je uzlem spojte tak, aby květináč visel co nejrovněji. Vyplatí se poznačit si délku provázků a všechny je svázat ve stejném místě. Do dna láhve nyní nalijte vodu a do horní části nasypte úrodnou zeminu. Do ní můžete zasadit libovolné druhy listové zeleniny nebo třeba bylinky.

Skvěle se hodí například tymián alias mateřídouška (Thymus), šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn, meduňka lékařská (Melissa officinalis), šalvěj (Salvia), máta (Mentha) jakéhokoliv druhu nebo oregano čili dobromysl (Origanum). Sklízejte je podle potřeby tak, abyste nikdy neodstranili najednou více než dvě třetiny natě.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování ovoce, zeleniny a bylinek na malém balkoně či terase?

Závěsný květináč lze vyrobit i ze sklenice. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články