Lunární kalendář má jasno: Příznivé dny pro výsadbu zimní cibule v říjnu

Výsadba cibule podle lunárního kalendáře může úrodu značně navýšit – tak to alespoň tvrdí lidové tradice a pověry. Stačí určit správné datum.

Perfektní start zajistí cibuli použití manganistanu draselného i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem podzimního sychravého vzduchu a zkracujícími se dny se zahrádkáři věnují nejen výsadbě česneku, ale také zimní cibule. Postup při pěstování zimní cibule se velmi podobá postupu při výsadbě česneku. Pro zajištění úspěšné a bohaté sklizně cibule je zásadní řádně připravit plochu pro výsadbu a dodržovat doporučení lunárního kalendáře, který hraje významnou roli při ovlivňování zakořenění, růstu a případné úrody plodin, jak tvrdí magazín iReceptář.

Vliv lunárního kalendáře

Na lunární kalendář s jeho starobylou moudrostí se zahrádkáři odedávna spoléhali při určování nejpříznivějších dnů pro výsadbu, setí a různé zemědělské činnosti. „Lunární fáze a postavení Měsíce a planet mají vliv na přirozený rytmus Země, a ten zase ovlivňuje vývoj rostlin,“ říká paní Magda z Plané, která se lunárním kalendářem podle svých slov řídí stejně, jako její maminka a babička.

Pokud jde o výsadbu ozimé cibule, může vám lunární kalendář sloužit jako spolehlivý průvodce. Mnozí tak jeho důležitost kladou na stejnou úroveň, jako výběr té správné odrůdy cibule. Ani tento aspekt se však podle webu Rostlinky rozhodně nevyplatí zanedbávat). Určitě však neopomíjejte ani jiné faktory, na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme o nich také psali.

Pokud si chcete svou úrodu zeleniny pojistit tím nejlepším způsobem, pak pro jednou vsaďte na sílu přírody a vliv Měsíce iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete svou úrodu zeleniny pojistit tím nejlepším způsobem, pak pro jednou vsaďte na sílu přírody a vliv Měsíce

Příznivé dny pro výsadbu zimní cibule

Zde je seznam příznivých dnů v říjnu pro výsev ozimé cibule:

  • 1. a 2. října
  • 6.–7. října
  • 16.–17. října
  • 20.–21. října
  • 25.–26. října
  • 29.–30. října

Tato data odpovídají fázím a polohám Měsíce, které zvyšují šance na úspěšné klíčení, silný růst a úrodu. Lunární kalendář při určování těchto příznivých dnů zohledňuje různé faktory, jako je postavení Měsíce ve zvěrokruhu, jeho ubývající a přibývající fáze a další astrologické podmínky.

Co dělat, aby listy cibule při pěstování na záhonu nezežloutly iZdroj fotografie: Depositphotos
Výsadba cibule podle lunárního kalendáře může úrodu značně navýšit – tak to alespoň tvrdí lidové tradice a pověry

Nepříznivé a neutrální dny

Kromě příznivých dnů pro výsadbu určuje lunární kalendář také nepříznivé a neutrální dny, které lze při plánování zimní výsadby cibule také použít:

  • Nepříznivé dny: Vyhněte se výsadbě 13., 15. a 28. října, protože se předpokládá, že tyto dny jsou méně příznivé pro úspěšný růst cibule.
  • Neutrální dny: Za neutrální dny se považují dny 8.–10., 18.–19., 22. a 27. října. Tyto dny sice nejsou nijak zvlášť výhodné, ale nejsou ani výrazně příznivé, ani nepříznivé. Zahrádkáři často volí výsadbu v neutrálních dnech, pokud jednoduše nemají jinou možnost. Tak to mnohdy dělám i já a nikdy se to na úrodě negativně neprojevilo.

Při výsadbě cibule se nám v redakci Chalupáři-Zahrádkáři osvědčila také jedlá soda.

Jaké jsou vaše triky při výsadbě cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články