Jak správně zacházet s klíči od domu a kam schovat náhradní. Řada Čechů dělá stále dokola riskantní chybu

                   

Zamyslete se nad tím, jak zacházíte se svými klíči od domu či bytu. Leckdy totiž tím, co děláme zcela běžně nebo automaticky, nahráváme zlodějům, kteří mohou naše návyky snadno vysledovat a následně nás připravit o cenný majetek. Seznamte se s nejčastějšími chybami, které při manipulaci s klíči děláme. Týkají se nejenom toho, kde svoje klíče necháváte, když přijdete domů, ale také návštěv sousedů nebo lidových pověr.

Klíče uložené v předsíni

Když přijdete domů z práce nebo například ze zájmového kroužku – kam si odkládáte bundu nebo kabelku, ve které máte samozřejmě uloženy i klíče? Velmi pravděpodobně to bude hned za vstupní dveře – do předsíně nebo do obdobného prostoru. To je ovšem chyba. Právě ten je totiž tím prvním místem, kam se dostane potenciální zloděj. Klíče od auta nebo třeba od vaší bezpečnostní skříňky v práci tak rázem změní majitele.

iZdroj fotografie: Pixabay

A ke klíčům od automobilu se váže ještě jeden problém. Pokud máte nastaveno automatické odemykání, dokážou leckdy zloději za pomoci sofistikovaného zařízení prodloužit dosah vašich klíčů tak, že si váš vůz bez potíží odemknou na dálku. A vy se bude ráno dívat už jen na prázdné parkovací stání. Pamatujte si proto, že všechny klíče, ale i peněženka s doklady a další cennosti rozhodně nepatří do předsíně.

Kde nechat náhradní klíč od domu

Odjíždíte na delší dovolenou a chcete, aby měli sousedé nebo přátelé do vaší nemovitosti ničím neomezený přístup? Pak jim nejspíš někde necháte náhradní klíč. To je samo osobě v pořádku, ovšem měli byste myslet na to, že řada tzv. zaručených úkrytů už je mezi zloději tak známá, že rozhodně nejde o bezpečné místo k uložení klíče. Ba právě naopak. A která místa to jsou?

iZdroj fotografie: Pixabay

Typicky se náhradní klíč často ukládá pod rohožku nebo na vyvýšené okénko, kde ho nelze vidět, ovšem bez potíží ho tu nahmatáte. Velmi oblíbené jsou také výrazné kameny nebo jiné dekorace u cesty. Takže pokud nechcete nahrávat nenechavcům, budete muset vymyslet jiné zaručené skrýše. Perfektně se pro to hodí například okap, kam umístíte vodotěsnou schránku. Další možností je třeba zahradní kůlna nebo domek. Vždy však pokud možno co nejdál od vchodových dveří.

Pověry, které se vážou ke klíčům

A na závěr se ještě podíváme na lidové pověry, které s k těmto nezbytným pomocníkům vážou. Věděli jste například, že pokud najdete klíče, budete mít celý den štěstí? Ale pozor, nesmí jít o klíče rezavé nebo poškozené. A už vůbec si nesmíte domů donést rezavý klíč, který jste našli na křižovatce. To by se totiž k vám domů mohly podle lidové slovesnosti nastěhovat i nežádoucí zlé síly. A to byste zcela jistě nechtěli.

Věříte na pověry okolo klíčů nebo vás nechává lidová obrazotvornost zcela klidnými?

Potřebujete zbavit rzi kupříkladu rezavé klíče od kůlny? S tímto trikem to půjde skoro samo
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články