Mastné skvrny zmizí ze zdi cobydup, pomůže obyčejné mýdlo

Pokud se vám na zdi objevil nevzhledný mastný flek, pak nezoufejte, ale vezměte si k ruce mýdlo – rychle vás ho zbaví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Než zavoláte odborníky, zkuste si s mastnými skvrnami poradit sami. U malých skvrn může udělat zázraky použití prostředku na mytí nádobí a houbičky. Namočte houbičku do teplé vody, naneste několik kapek prostředku na mytí nádobí a krouživými pohyby jemně potřete postižené místo. Tento postup pomáhá postupně odstranit mastnotu z povrchu stěn.

Vsaďte na obyčejné mýdlo

Kromě toho lze proti těmto skvrnám účinně bojovat i použitím mýdla. Naneste ho na postiženou oblast, abyste vytvořili bariéru proti budoucím skvrnám a zároveň zvýšili savost stěny pro další vrstvy nátěru. Nečekaným řešením může být i křída, která je uznávána nejen jako nezbytná pomůcka pro školní výuku, ale také pro své absorpční vlastnosti. Stačí s ní postižené místo zamalovat a už za dvě hodiny dokáže absorbovat veškerou mastnotu. Poté vše jemně vydrhněte kartáčem nebo houbou. Pokud skvrna přetrvává, vše ještě jednou zopakujte.

Pěna na holení, která je obvykle spojována s osobní hygienou, také překvapivě slouží jako účinné řešení mastných skvrn na stěnách, jak nám poradil náš čtenář Ivan. K. z Březhradu. Naneste pěnu na holení na postižené místo a nechte ji působit asi 20 minut. Poté ji setřete vlhkým hadříkem, přičemž dbejte na to, abyste odstranili pouze skvrnu a barva zůstala neporušená.“

Síla jedlé sody

Jedlá soda, známá svými všestrannými čisticími vlastnostmi, podle webu InStory také obstojí jako vynikající odmašťovací prostředek. Vytvořením roztoku z 1,5 polévkové lžíce jedlé sody smíchané s 250 ml teplé vody a jeho nastříkáním na mastnou skvrnu lze totiž veškerou mastnotu účinně rozložit. Poté, co roztok necháte působit alespoň 10 minut, ho ze zdi opatrně odstraňte hadříkem a dbejte na to, abyste nepoškodili povrch stěny.

Zeď plná zeleně. Jak udělat domácí vertikální zahradu? Vypadá jedinečně a ohromí každou návštěvu

Web iReceptář zase doporučuje ocet. Pomůže vám smíchání stejných dílů octa a vody a nanesení roztoku na postižená místa pomocí houby nebo hadříku. Poté, co roztok necháte asi 15 minut působit, ho otřete vlhkým hadříkem a následně ještě suchým, abyste vše důkladně vyčistili. A na opravdu maličké flíčky stačí použít chleba, jak mě to učila moje babička. Sežmoulejte malý kousek starého chleba do kuličky a použijte jej jako gumu tak, že jím budete jemně přejíždět po skvrnách, dokud zcela nezmizí.

Docela obyčejné mýdlo může být účinným prostředkem k odstranění mastných skvrn ze zdí – stačí jen vsadit na správný postup. iZdroj fotografie: Pixabay
Docela obyčejné mýdlo může být účinným prostředkem k odstranění mastných skvrn ze zdí – stačí jen vsadit na správný postup

Na co si dát pozor

Při zkoušení jakéhokoli nového postupu je vždy důležité provést zkoušku na menší a skryté části zdi, abyste se ujistili, že vám nezpůsobí žádné poškození či změnu barvy. Pamatujte také, že účinnost odstraňování skvrn může záviset na druhu zdi a typu mastnoty. Pokud tedy jedna metoda nezabere, jednoduše vyzkoušejte jinou.

Jak proti mastným skvrnám na zdi bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články