V mrazáku můžete uskladnit většinu přebytků letní zeleniny – ani cuketa není výjimkou. Chce to však znát pár šikovných triků.
Správně zabalené cukety vydrží v mrazničce až rok bez výrazné ztráty kvality. Abyste však této žádané lhůty opravdu dosáhli, musíte dodržet několik základních pravidel, jak radí web BHG. Jinak z mrazáku vytáhnete slepený cucek, který zpracujete jen stěží.
V čem skladovat cuketu
Používat musíte vždy vzduchotěsné nádoby nebo odolné mrazicí sáčky, abyste minimalizovali působení vzduchu. Před uzavřením z nich také co nejvíce vzduchu vytlačte, abyste zabránili spálení zeleniny v mrazničce. A jak na to?
Bleskové zmrazení cukety je základ
Rozložte kousky cukety na plech v jedné vrstvě a dbejte na to, aby se vzájemně nedotýkaly. Tomuto postupu se říká bleskové zmrazení, jak konstatuje web Almanac, a pomáhá opravdu extra rychle zmrazit jednotlivé kousky, čímž se zabrání tomu, aby se v mrazničce spojily dohromady. Jakmile jsou cukety pevně zmrazené, můžete je přendat do sáčku nebo nádoby vhodné do mrazničky.
Tajemství zmrazování nakrájené cukety
Zmrazování rozdrcené cukety je užitečné zejména při pečení. Díky vlhkosti obsažené v cuketě bývá pečivo vláčnější (a vydrží tak po delší dobu). Po nastrouhání (nejlépe většími otvory na klasickém struhadle) ji rozložte na papírové utěrky a přitlačte, abyste odstranili co nejvíce vlhkosti.
Poté odměřte množství obvykle používané v receptech (například jeden šálek) a uložte ho do vzduchotěsných sáčků do mrazničky. Nezapomeňte každý sáček označit datem a množstvím. Pokud ovšem nemáte v mrazáku dost místa, můžete ji i zamrazit, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.
Jak se používá zmrazená cuketa
Když jste připraveni zmrazenou cuketu použít, není třeba ji při přípravě pokrmů rozmrazovat. Pro pečení nebo smažení postačí rychlé opláchnutí pod teplou vodou nebo krátký odpočinek při pokojové teplotě. Mějte ovšem na paměti, že po rozmrazení je cuketa měkčí a hodí se spíše pro vařené pokrmy než pro syrové úpravy.