Jestli nemáte prádlo po vyprání dokonale čisté, problém může být nejen v bubnu pračky, ale také v komoře, do které se sype prací prášek nebo lije aviváž. V článku se dozvíte tipy, jak komoru snadno a rychle vyčistit od nečistot. Mnoho lidi si totiž myslí, že komora nemůže způsobit nečistoty, protože se do ní dostane voda, aby odplavila prášek.
Po každém vyprání byste měli komoru vyčistit
Jestli komoru nepoužíváte, nechávejte ji otevřenou, vymyjte a nechce uschnout. Pokud ale máte zásobník na prášek špinavý, budete potřebovat efektivnější metody čištění. Existuje spoustu metod. Navíc některé zásobníky jsou těžko dostupné a špatně se čistí. Plast většinou absorbuje rez a tím pádem mění svou barvu.
Mnoho lidí doma na úklid používá kyselinu octovou nebo aceton. Má to ale několik nevýhod – kyselina má velmi ostrý a nepříjemný zápach, které se jen těžko zbavíte. Aceton je zase schopný plast rozpustit, a tak není na komoru vhodný.
Existuje ale jeden prostředek, který tyto nevýhody nemá – je to peroxid vodíku. Snadno si poradí s různými nečistotami, i když jsou velmi staré.
Peroxid dokáže také vybělit plast
Na výrobu čisticího prostředku budete potřebovat:
- 50 ml peroxidu vodíku 3 %
- 3 lžíce jedlé sody
- Mýdlo na praní
Vezměte si plastovou lahev a nalijte do ní peroxid. Poté přidejte jedlou sodu. Mýdlo nastrouhejte na jemném struhadle a přidejte ke směsi. Důkladně promíchejte, aby se mýdlo zcela rozpustilo. Výsledkem bude pěnivá směs.
Vyndejte komoru z pračky a naneste směs na její povrch. Nechte 30 minut působit. Každých 5-10 rozetřete směs na povrchu štětcem. Po půl hodině všechno odstraňte vlhkou houbou. Místa, kam se s ní nedostanete, vyčistěte kartáčem. Uvidíte, jak snadno a bez námahy budou nečistoty odstraněny.
Když je komora umytá, nechte ji uschnout. Poté ji vraťte do
pračky. Pokud budete komoru čistit pravidelně, už se vám nestane, že by byla
velmi špinavá a zanešená nečistotami. Navíc tím prodloužíte i životnost pračky.