Místa s vysokou koncentrací prachu, která při vysávání často ignorujeme

                   

Vysavač je skvělým pomocníkem do domácnosti. Rychle se zbaví drobečků i nepříjemného prachu a usnadňuje pravidelný úklid. Je tak velká škoda nevyužít ho na některá místa, kde se špína také usazuje. I přesto většina lidí právě na tyto místa zapomene, případně se vrhne na jejich vysávání až po hodně dlouhé době nebo při příležitosti skutečně velkého generálního úklidu. A o jaká místa jde? Podívejte se na seznam 7 položek, na které se příště podíváte s vysavačem i vy.

Klávesnice

Do klávesnice s oblibou padají nejrůznější drobečky, smítka a ukládá se zde prach. Jednou za čas proto vezměte jemnější nástavec na vysavač a klávesnici důkladně vysajte. K tomu navíc můžete přidat i lehké otření dezinfekčním přípravkem, protože bakterie jsou na klávesnici jako doma.

Reproduktory u televize nebo hudební soustavy

Na reproduktorech u počítače, televize nebo třeba hudební soustavy se velmi rád udržuje prach. Dokáže se totiž zachytit na jemné síťce a není příliš vidět. Vy už ale víte, že tam je a příště ho konečně vysajete.

Parapety a rámy obrazů

Dalším opomíjeným místem jsou rámy obrazů či zrcadel. Ani zde si prach nevybírá a po delší době se zde může vytvořit nepěkný nános. Nezapomínejte ani na parapety oken, kde bývá intenzita prachu a nečistot ještě větší, protože se sem dostávají z venkovního prostředí.

Matrace

Na matraci trávíme každý den zhruba osm hodin spánku. Pokud se proto nerozhodnete rovnou vyprat chránič matrace, alespoň jí zbavte prachu s pomocí vysavače. S dlouhým nástavcem se podívejte také pod postel a na případný rám.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Vysávání smetáku a prachovky

Když se vám nechce tahat vysavač, řešíte prach a nečistoty s pomocí smetáku či prachovky. To je naprosto v pořádku, ale nezapomeňte také na to, že tyto pomůcky musíte zbavit prachu, aby dále dobře sloužily. Vhodným nástavcem tak vysajte štětiny smetáku i malého smetáčku a do parády si vezměte také prachovku.

Botník

V botníku se najdou nejrůznější kamínky, zaschlé bláto a nečistoty přinášené právě na botách. Spodní polička je tak doslova rájem nepořádku. I přesto patří mezi místa, na které se při vysávání zapomíná. Nezapomeňte se podívat i přímo pod botník, jestli je zde volný prostor.

Závěsy a garnyže

Krásné těžké závěsy působí elegantním dojmem, ale představují také magnet na prach. Při příštím vysávání si na ně vzpomeňte a vysajte je až do takové výšky, kam dostanete. Jednou za čas stejně potřebují vyprat, ale vysávání také trochu pomůže.

A jaká jsou další místa pro vysávání?

  • Šuplíky v kuchyni a u pracovního stolu
  • Drobné skuliny uvnitř ledničky, kam padají drobečky
  • Prostor za a vedle sporáku
  • Ventilační mřížky a otvory

Tak si příště dejte pozor, ať se s vysavačem podíváte skutečně do všech koutů vaší domácnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články