Mravenci se na zahradě už neukáží, odežene je borax nebo lžíce skořice

Vyhnání mravenců ze zahrady nemusí být nijak složité. Pokud to vezmete za ten správný konec, zbavíte se jich opravdu bleskově.

Mravenci se na zahradě už neukáží, odežene je borax nebo skořice i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mravenci jsou velmi rozšíření tvorové, kteří se vyskytují prakticky všude – od lesních cest až po městská centra, jak píše web Pasti. Přestože úplné vyhubení mravenčích kolonií není obvykle nutné ani doporučované, ochrana rostlin před tímto hmyzem je zásadní. Mravenci totiž mohou pěstovat mšice, které se živí rostlinnými tekutinami a mohou vaši zeleň vážně poškodit nebo dokonce zničit. Naštěstí nad nimi lze vyzrát snadno.

Přírodní mravenčí repelent: skořice

Použití přírodních látek z vaší kuchyně nebo zahradní kůlny může mravence účinně odpuzovat, aniž byste se museli uchýlit k použití drsných chemických látek. Silná vůně skořice je pro mravence nevábná, což z ní činí vynikající nástroj, jak je udržet na uzdě. Nasypáním skořicového prášku kolem rostlin nebo míst, kde se mravenci často vyskytují, lze vytvořit přirozenou bariéru. Nejenže mravence odradí, ale je také bezpečná pro rostliny a životní prostředí, takže bývá ideální volbou mimo jiné i pro ekologické zahradničení.

Česnek, skořice a hřebíček: Tato trojice skvěle ochrání vaše růže

Česnek, skořice a hřebíček: Růže budou zdravé a škůdci se jim vyhnou obloukem

Borax také funguje skvěle

Borax neboli tetraboritan sodný je univerzální látka, která se často používá v pracích a čisticích prostředcích. Jako insekticid funguje díky své ostré krystalické struktuře, která může fyzicky poškodit mravence a další hmyz a způsobit jejich dehydrataci

Chcete-li tuto látku použít na zahradě, smíchejte stejné díly boraxu a cukru, abyste mravence přilákali, a poté ještě do směsi kápněte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Tu můžete natřít na kus papíru nebo nanést na jakýkoli rovný povrch v blízkosti mravenčích cest. Mravenci budou přilákáni cukrem a návnadu s boraxem zkonzumují, co je nakonec zabije. Návnadu je nutné opravdu pravidelně doplňovat.

Mravenci se zahradě vyhnou obloukem, odežene je vratič iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy jsou mravenci na zahradě vítáni. Pokud je potřebujete vyhnat z konkrétní části zahrady, vsaďte na skořici

Vroucí voda: Jednoduché a okamžité řešení

Další jednoduchou metodou, jak se vypořádat s mravenci, je použití vařící vody, jak radí web RadyNaVšechno. Jejím nalitím přímo na mraveniště lze okamžitě zabít mnoho mravenců – navíc mnohdy doteče až dovnitř a může zabít i královnu. Pokud tedy můžete, mraveniště předtím trochu rozhrabte, metoda pak bude účinnější. A pokud potřebujete tento nepříjemný hmyz vyhubit doma, vsaďte na hřebíček, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

Jak na mravence rychle a jednoduše

Co používáte na mravence vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články