Mravenci se dokážou rozšířit do okolí jako lavina. Avšak pokud včas zlikvidujete průzkumníky, nezavalí vás

                   

Také proti těmto nevítaným návštěvníkům z říše hmyzu často a neúspěšně bojujete? Změňte to a použijte proti mravencům jejich největší přednost – čich. Díky němu je snadno nalákáte přesně tam, kde je chcete mít, abyste je mohli bez potíží zničit. A čím dříve proti nim zasáhnete, tím samozřejmě lépe.

Jak se vlastně mravenci orientují v okolí

Jakmile se nová mravenčí kolonie přistěhuje na místo, začne takříkajíc propátrávat terén. To uskutečňuje za pomoci mravenčích průzkumníků. Pokud průzkumníci objeví něco zajímavého, začnou cestou k mraveništi zanechávat zvláštní pachové stopy, po nichž se vzápětí vydají stovky jejich soukmenovců. Jediné, co musíte udělat, je této komunikaci s mateřskou základnou zabránit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Zbavte se mravenčích hlídek díky kávové sedlině, medu a kvasnicím

Tradičně se proti mravencům používá jedlá soda, ta však může po čase a ve větším množství měnit pH půdy. O něco bezpečnější je v tomto ohledu kávová sedlina. Vysušte ji a nasypte ji tam, kde nechcete, aby se tito škůdci vyskytovali. Její pach je velmi rychle odradí. A pokud smícháte kvasnice s medem, vytvoříte pro mravence neodolatelnou pochoutku. Ovšem jen pro jednou, po jejím požití totiž zahynou.

Prášek do pečiva má také své přednosti

Do cesty můžete mravencům nasypat i prášek do pečiva. Nalepí se na ně, což je udusí nebo alespoň odradí od dalších průzkumných cest. Navíc tato substance nijak nemění pH půdy okolo sebe, takže se nemusíte bát ztíženého pěstování rostlin v zahradě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na mravence na ovocných stromech

Velké škody dokážou tito nepříjemní společníci nadělat také v ovocné zahradě. Pečují totiž o mšice, které se živí na ovocných stromech a keřích. Jak se proti nim bránit? Dobrým společníkem vám bude oboustranná lepicí páska. Tu stačí nalepit na kmen stromu, a nedovolit tak mravencům cestu vzhůru.

A vsadit můžete i na skořici. Vezměte sáček skořice a přelijte jeho obsah přibližně litrem horké vody. Druhý den směs přeceďte a získaný šlem rozlijte okolo ovocných stromů. Jde o další výrazné aroma, které mravenci nemají rádi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vsaďte i správné květiny

Záhony, na něž by neměli mít mravenci přístup, můžete také orámovat aromatickými rostlinami, jako je petržel, kopr, bazalka nebo máta. Hodit by se vám mohl i hořký pelyněk (který uplatníte i na žaludeční problémy) nebo oblíbená levandule, česnek či cibule. A za domácími okny vám může pomoci i eukalyptus.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články