Mrkev vydrží čerstvá až do jara, stačí ji skladovat v listech jeřabiny

Pokud nebude mrkev skladovaná ve vhodných podmínkách, bude za pár týdnů gumová nebo shnilá. Zjistěte, co udělat, aby tomu tak nebylo.

Mrkev v plastové krabičce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je typickou zimní zeleninou, která se v chladnější části roku postará, aby tělo mělo dostatek vitamínů. Nejchutnější a nejzdravější je vždy mrkev z vlastní zahrady. Aby dlouho vydržela čerstvá a křupavá, je třeba ji skladovat ve vhodných podmínkách. Zjistěte, díky čemu vydrží zelenina v perfektním stavu až do jara, a to i v případě, že nemáte – stejně jako já – sklep.

Mrkev je ideální skladovat ve sklepě

Základem pro správné skladování mrkve je teplota kolem 0 až 5 °C, která výrazně nekolísá, a také vyšší vlhkost vzduchu – kolem 90 %. Takovým místem bývá nejčastěji sklep, eventuálně zahradní domek nebo garáž. Nejjednodušší je skladovat mrkev „zapíchanou“ v bedýnkách s pískem. Ty by předtím měly být umyté avyzdezinfikované. „Horní část kořene nebo bulvy se srdíčkem nezasypáváme, musí zůstat volná, jinak začne zelenina zahnívat,“ varuje Ing. Jan Stropnický na webu Zahradnická kuchařka. „Místo, kde je zelenina uskladněna, pravidelně větráme,“ dodává.

Jak si poradit i bez sklepa

Otázka nastává v případě, že nemáte k dispozici sklep, garáž ani jinou vhodnou místnost. V takovém případě si musíte poradit jinak. Já si úrodu vždy rozdělím na několik částí. Část vypěstované mrkve nechám na záhoně a sklízím podle potřeby během zimy. Pokud očekávám mrazy, přikryju záhon vrstvou slámy a starou dekou, která zeleninu ochrání. Slámu můžete klidně nahradit shrabaným listím.

Další část úrody sklidím, nechám kořeny několik dní proschnout a poté je seříznu tak, jak jsme již na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali. Skladuji je zapíchané ve vyvýšeném záhonu ve skleníku, opět zasypané slámou. Kořeny, které se podařilo během sklizně poničit, okamžitě zpracuji nebo očištěné a nakrájené na kolečka zamrazím. O tom, jak skladovat mrkev, nemáte-li sklep, jsme již psali také zde.

Větve jeřábu iZdroj fotografie: Pixabay
Listí jeřábu udrží mrkev čerstvou až do jara

Životnost mrkve prodlouží jeřabinové listí

Poradím vám trik, který mi prozradil můj dědeček. Mrkev vydržela čerstvá po dlouhé měsíce díky stromu, který rostl v jeho zahradě. Kořenovou zeleninu a okopaniny skladoval zasypanou suchými jeřabinovými listy. Ty mají antiseptické vlastnosti a dobře absorbují přebytečnou vlhkost, takže nehrozí, že by mrkev uhnila. Z mé zkušenosti je zcela jedno, zda použijete listy z nejrozšířenějšího jeřábu ptačího, zplanělého jeřábu prostředního nebo jejich vzdálenějšího příbuzného temnoplodce (známého jako aronie).

Mrkev i jakoukoliv kořenovou i jinou zeleninu však držte daleko od ovoce, jakým jsou jablka nebo hrušky, které mohou zavinit, že mrkev zhořkne. Odborníci na skladování potravin z webu Skladnička to vysvětlují: „Jablka totiž během svého pobytu vylučují plyn etylen, který toto zhořknutí způsobuje.“

Jak skladovat zeleninu přes zimu v krechtu

Jaké fígle používáte při skladování zeleniny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články