Už žádné mšice na stromech a rostlinách, odežene je ichtyolová mast

Ichtyolová mast bývá za pár korun k dostání v lékárně. Málokdo však ví, že jde o skvělého pomocníka proti mšicím.

Už žádné mšice na stromech a rostlinách, odežene je ichtyolka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mšice jsou již dlouho postrachem zahrádkářů i pěstitelů dřevin, jak píše web iReceptář. Poškozují rostliny tím, že z nich vysávají živiny a také vylučují lepkavé zbytky známé jako medovice, které přitahují další škůdce a mohou podporovat růst plísní. Tradiční metody boje proti mšicím často zahrnují chemické pesticidy, ovšem jde to i jinak – třeba za pomoci ichtyolky.

Co je ichtyolová mast?

Ichtyolová mast, která se běžně používá k léčbě různých kožních onemocnění, a to díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem. Obsahuje ichthamol – produkt získaný destilací břidlicového oleje. A právě díky jeho přítomnosti ji lze použít i v zahradě. Silná vůně ichthammolu totiž odpuzuje mšice a případně i další škůdce.

Rady pro použití na zahradě

Před použitím ichthyolové masti na rostliny je nezbytné ji naředit. Doporučená směs obsahuje malé množství masti rozpuštěné ve vodě s několika kapkami tekutého mýdla, které napomůže jejímu hladkému rozpuštění a následnému efektivnějšímu ulpívání na listech. V redakci roztok používáme, když je světle hnědý.

Postřik na mšice

Domácí přírodní insekticid: Mšice zmizí ze zahrady, nesnáší kopřivy

Zředěný roztok nejprve naneste na malou plochu rostliny, abyste se ujistili, že nezpůsobí žádné škody. Pokud se po 24 hodinách neprojeví žádné negativní účinky, klidně s ichtyolkou bez obav ošetřete celou zahradu. Obvykle jí stačí aplikovat jedenkrát za několik týdnů a pouze v případě, že se mšice znovu objeví, protože silný zápach může také odradit užitečný hmyz. I vy s ním počítejte – minimálně dva dny nemusí být pobyt v těsné blízkosti ošetřovaných rostlin právě příjemný. Ichtyolka totiž voní po dehtu.

Mšice na listu iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám už mšice nikdy nezničily úrodu, musíte proti nim vytáhnout s tím správným prostředkem. Perfektní je ichtyolová mast.

Mýdlo a olej také pomohou

Další jednoduchý, ale účinný domácí sprej lze  podle webu BydleníSnů vyrobit z tekutého mýdla a rostlinného oleje smíchaného s vodou. Mýdlo narušuje vnější vrstvu mšic, zatímco olej je dusí. A Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit ani na rozdrcené stroužky česneku a chilli papričky.

Jednoduchý a levný postřik z česneku proti mšicím

Jakým způsobem bojujete proti mšicím v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články