Ostrý zákrok proti mšicím na vaší zahradě. Zlikvidujte je chilli papričkami a nepoškodíte rostliny ani úrodu

                   

Nájezd mšic nenechá žádného zahradníka v klidu. Spousta pěstitelů pak zkouší možné i nemožné chemické i přírodní prostředky, aby se mšic zbavila. Jeden opravdu účinný, ale velmi jednoduchý postřik vaší pozornosti možná unikl. Používaly ho už naše babičky a nemohly si ho vynachválit. Jeho aplikace sice vyžaduje nemalou dávku opatrnosti, ale výsledky jeho působení jsou opravdu bezkonkurenční.

Pět deka chilli koření vyhubí stádo mšic

Vystačíte si s málem, které má doma každá kuchařka. Na jednu dávku potřebujete 50 gramů mletých chilli papriček, které koupíte v každém supermarketu. Pokud ale máte jiný zdroj, kde mají papričky ještě větší sílu, sáhněte raději tam. Tady totiž platí, že čím pálivější, tím lepší. Další, co budete potřebovat, je starší kastrůlek, který jinak moc nepoužíváte, trocha vody a dost trpělivosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rozemleté chilli papričky nasypte do kastrůlku a zalijte je litrem vody. Kastrůlek dejte na vařič a jeho obsah přiveďte k varu. Nemusíte se bát, že kapsaicin znehodnotíte vysokou teplotou. K tomu totiž dochází až při teplotách blízkých 200 stupňům. Po dvaceti minutách varu kastrůlek odstavte a nechte přes noc odležet. Pak už jen stačí opatrně přecedit přes jemné plátýnko a základ chilli postřiku je hotov.

Jak a kdy postřik proti mšicím použít

Vzniklý koncentrát je ale příliš silný a mohl by popálit i rostliny. Bude ho tedy nutné zředit. Ideální je poměr jeden litr koncentrátu na pět litrů vody. Pro aplikaci postřiku na rostliny si vyberte den, kdy nebude foukat vítr, a pro jistotu se chraňte brýlemi a respirátorem. Ani superodolní jedinci obvykle neskáčou nadšením, když se jim podobně silný výluh chilli papriček dostane do oka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také se při aplikaci vyhněte přímému ostrému slunci. Ideální čas je proto ráno či večer při zatažené obloze. Aplikace na přímém a ostrém slunci by mohla vašim rostlinám ublížit. Naředěný postřik tedy nalijte do rozprašovače a aplikujte ho na napadené rostliny. Nezapomeňte, že je potřeba stříkat i na spodní stranu listů. Kapsaicin obsažený v roztoku mšice zabije, ale vašim rostlinám při dodržení postupu nijak neublíží.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články