Mulčovací textilie nejsou tak multifunkční, jak si myslíte. Osudové chyby dělá většina zahrádkářů

                   

Občas je máme tendenci brát jako jakéhosi univerzálního pomocníka pro všechny myslitelné situace. Ve skutečnosti však mají tkané i netkané textilie své přesné použití. Jinak se nám snadno může stát, že naši úrodu zeleniny nebo záplavu pestrobarevných květin spíše zničí, než aby ji podpořily.

Zaměřte se na správný výběr

Pro začátek je nutné určit, jakou textilii vlastně na zahradu potřebujete. Nejde jen o rozdělení tkané vs. netkané, ale také o jejich hustotu (obvykle uváděnou ve formě gramáže a přepočtu na m2). Vše ostatní jsou jen podřadné údaje. Žádná jiná označení totiž nejsou v normách zakotvena, takže pokud se chcete řídit názvy jako superodolná nebo extra pevná, nepochodíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy využijete tkanou textilii

Vypadá pevnější a obvykle také stojí o něco více. Ovšem pokud si ji chcete koupit proto, že tzv. vydrží věčně, pak děláte chybu. Hodí se totiž spíše tam, kde je vhodné zabránit prorůstání plevele (pod květináče, na zahradní cestičky apod.). Nehodí se na záhonky ani nikam jinam, kde chcete cokoliv pěstovat. I když dlouho vydrží, nepropustí vodu ani živiny v žádoucích koncentracích.

Mnohem univerzálnější je v tomto ohledu netkaná textilie, a to s gramáží okolo 50 gramů na metr čtvereční (jejich ekvivalentem jsou tkané modely s hodnotou 70-90 gramů). Zabrání prorůstání plevelů, ochrání rostliny před škůdci v půdě a zadržuje žádoucí vlhkost v zemině. Vyšší hustoty pak mají stejnou funkci jako tkané textilie uvedené výše.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zanevřít byste neměli ani na nejtenčí pomocnice

Potřebujete ochránit svoje rostliny před mrazem? Chcete podložit plody zeleniny nebo ovoce na záhonech a zabránit tak jejich styku s půdou? Pak chtějte netkané textilie s gramáží 20 gramů na metr čtvereční. Jsou tak tenké, že je bez potíží můžete v případě hrozící nepohody přehodit přes zeleninu, stromky nebo keře, aniž by jim ublížily (jen nezapomeňte na jejich důkladné upevnění).

Těžké půdě textilie spíše škodí

Jestliže se nechcete na zahradě potýkat s příliš tvrdou až zhutněnou vrstvou půdy, vyhněte se v oblastech s jílovitých podložím tkaným i netkaným textiliím úplně. Rostliny by měly ještě o něco více ztížený přísun kyslíku a živin, takže by se jim dařilo méně. A nepomohou vám ani jako ochrana proti plevelům, zde lépe poslouží 15 cm silná vrstva kůry. Ideální je naopak textilie pod štěrk, který by se neměl smíchat se zeminou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články