Muškáty bujně pokvetou celý rok, stačí jim dát pár kapek jódu

Přidávání jódu do zeminy nebo zálivky může pomoci zlepšit výživu rostlin a podpořit jejich kvetení – skvěle vyhovuje například muškátům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jód, běžný prvek obsažený v mořské vodě a půdě, hraje ve výživě a zdraví rostlin zásadní roli. Ačkoli je v životním prostředí obvykle přítomen ve stopovém množství, bylo zjištěno, že jeho přímá aplikace významně prospívá jejich růstu a imunitě. Pokud s ním tedy například pohnojíte svoje muškáty, uvidíte, že se jim bude dařit mnohem lépe.

Jak používat jód pro muškáty

Pro účinné použití je třeba podle informací z webu iReceptář připravit zředěný roztok jódu. Na každý litr vody použijte 1 kapku jódu a pro každou rostlinu stačí asi 50 až 100 ml tohoto přírodního hnojiva jednou za 14 dní. Je důležité to nepřehánět, protože nadbytek jódu může být naopak škodlivý. Tato šikovná výživová technika nejen posiluje imunitní systém rostlin, ale také podporuje jejich růst, zlepšuje vstřebávání ostatních živin a zvyšuje množství květů.

Své nám k tématu napsala i naše čtenářka Jitka N. z Radostova, která vlastní i malé zahradnictví. A co doporučuje svým zákazníkům? Doporučuji používat jod ve formě jodidu draselného a přidávat ho do vody na zalévání ve velmi malém množství, například jednou za měsíc. Obvykle to těmto krásným balkonovkám úplně stačí.“

Bohatě kvetoucí muškáty? Dosáhnout jich není těžké, pomocnou ruku nabízí droždí

Další přírodní hnojiva pro muškáty

Dalším pozoruhodným organickým hnojivem jsou podle webu HomeInCube kvasnice. Obsahují totiž cytokinin, který urychluje růst rostlin. Toto hnojivo připravíte tak, že jednu kostku droždí rozmícháte v jednom litru teplé převařené vody a přidáte lžíci jedlé sody. Tuto směs nechte dva týdny kvasit v otevřené nádobě. Před použitím ji smíchejte se třemi litry teplé vody a zalijte s ní rostliny.

Muškáty mohou kvést celý rok, pokud jim zajistíte správnou péči a podmínky – pomoci jim v tom může třeba obyčejný jód. iZdroj fotografie: Pixabay
Muškáty mohou kvést celý rok, pokud jim zajistíte správnou péči a podmínky – pomoci jim v tom může třeba obyčejný jód

Další tipy pro péči o muškáty

Kromě toho je důležité dbát i na další faktory, které kvetení muškátů ovlivňují. Podle mých zkušeností potřebují především dostatečné množství světla, správnou teplotu a vhodnou půdu. Rovněž je musíte také pravidelně zalévat a odstraňovat uschlé květy, abyste podpořili vývoj těch nových. Opravdu se to vyplatí.

Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují hnojivo z Aloe vera nebo opravdu jednoduchý návod na řízkování, díky němuž uděláte z jedné rostliny několik dalších.

Řízkování muškátů aneb ze starých zbrusu nové

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro pěstování muškátů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články