Docela obyčejné mýdlo zachrání zahradu před nálety škůdců. K úspěchu je třeba jen správná aplikace

                   

Zahrada bývá často napadána různými škůdci. Potkat tak můžeme housenky, slimáky, mšice, molice apod. Samozřejmě se jich můžete zbavit hotovými přípravky z obchodu, ale ne každý zahrádkář chce na své zahradě tak často používat chemii. Pokud také smýšlíte ekologicky, pak jednoduše vyzkoušejte čtyři přírodní produkty na hubení škůdců, které fungují stejně dobře jako chemie z obchodu.

Proč používat mýdlo

Škůdce odpuzují silné pachy, takže esenciální oleje z levandule, hřebíčku, máty nebo třeba citrusů, které bývají v mýdle velmi často přítomné, poslouží velmi efektivně. Proto jednoduše mýdlo nastrouhejte, rozpusťte ho v trošce vody a použijte jako postřik na zahradu. Opakujte každé tři dny (nebo pět dní) podle potřeby.

Jak na škůdce s tabákem

Dalším velmi účinným prostředkem je tabák smíchaný s popelem – funguje především na půdní škůdce. S touto směsí je třeba poprášit zem kolem rostliny a nasypat ji i na ně (popel i tabák tedy musí být jemně nadrceny). Opakujte každých 7 až 10 dní a uvidíte, že se vám škůdci budou vyhýbat. Popel navíc zem pěkně pohnojí.

Postřik z chilli papriček

Ale vsadit můžete i na trochu „ostřejší“ prostředek. A jak na to? V litru vody rozmíchejte 1 balení dobrých pálivých mletých chilli papriček (50 gramů). Přiveďte k varu (ale opatrně, štípat do očí bude i pára). Poté snižte teplotu na minimum a vařte 20 minut. Nechte přes noc odpočívat, aby se papričky dostatečně vylouhovaly. Druhý den sceďte a koncentrát dolijte do 5 litrů vody. Použijte jako postřik.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduše ho nastříkejte na celý povrch rostlin napadených škůdci (velmi dobře funguje například na mšice). Pálivá paprika způsobuje hmyzu popáleniny, ale samotným rostlinám nijak neublíží. Jen dejte pozor, abyste postřik neaplikovali později než 14 dní před sklizní, jinak byste mohli být při sběru plodů velmi nepříjemně překvapeni.

Postřik na mandelinku bramborovou

Také se u vás tito brouci objevili? Pak je vyžeňte tímto lidovým postřikem. Nejdříve si připravte vodu. Na 9 až 10 litrů teplé vody přidejte 100 ml 9% octa. Dobře promíchejte a přidejte 50 g hořčičného prášku. Aplikujte jako postřik a podle potřeby ošetření bramborové natě opakujte.

Jak bojujete se škůdci na své zahradě vy?

Chcete podpořit růst svých rostlin ještě jinak? Pak se naučte, jak si jednoduše vyrobit stimulátor kořenů vhodný pro celou zahradu

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články