Nachlazení a zápal plic ohrožuje i psy. Ignorace prvních příznaků je může stát život

I naši čtyřnozí přátelé mohou trpět nachlazením podobně jako my. Ne vždy jde však o obyčejnou rýmu, kterou je možné ignorovat.

Zdroj fotografie: iStock

S příchodem chladného a nevlídného počasí se začíná objevovat stále více případů úporného kašle nebo rýmy, které netrápí jenom člověka, ale také psy a kočky. Ovšem psi jsou vzhledem k tomu, jak často opouští (v případě bytových plemen) své domovy, k těmto problémům přece jen o něco náchylnější.

Kdy je pes ohrožen nachlazením

S nemocemi u psů je to stejné jako u lidí – čím více zvířat se sejde na jednom místě, tím větší jen šance „že od sebe něco chytnou.“ Psí nachlazení, kterému se někdy říká také psincový nebo kotcový kašel, se totiž přenáší kapénkami. A pak už stačí, aby váš mazlíček kupříkladu trochu prochladl a na problémy je zaděláno.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Obyčejné nachlazení nebo zápal plic?

Nejčastěji se objevuje tzv. psí chřipka alias parainfluenza. Jde o infekční zánět průdušek, průdušnice a hrtanu. Prozradí se zvýšenou teplotou, nechutenstvím a celkovou malátností. Nejde o nijak závažné příznaky, ale rozhodně byste v tomto období měli svému mazlíčkovi dopřát klid a dostatek tekutin k uhašení žízně. Důležitá je také výživná strava, ovšem psa byste nikdy neměli k jídlu nutit násilím.

Při průjmu se pak mohou hodit i oblíbené rehydratační roztoky. Někdy se však původně virový problém změní v bakteriální komplikaci a na scénu přijde zápal plic. Ten obvykle doprovází dusivý, štěkavý kašel, nepřirozené syčivé nebo chřestivé zvuky při dýchání, nezvyklá únava apod. To vše by vás mělo okamžitě dovést k veterináři. Na nedostatek kyslíku pak upozorní modré zabarvení sliznic.

Zdroj fotografie: Pixabay

Je psí chřipka nebezpečná pro lidi?

Pokud se však obáváte toho, abyste se od svého mazlíčka nechtěně nenakazili, pak vás uklidníme. Psí viry se totiž přenášejí právě a jen mezi psy. Pokud tedy najednou stonáte vy i váš pes, jde jenom shodu okolností. Rozhodně netrpíte stejnou infekcí. A jak co nejrychleji pomoci sobě i jemu? Vsaďte na probiotika. Ty pomohou ozdravit střevní mikroflóru a tím přispějí k silné imunitě.

A s jakým problémem navštěvujete svého veterináře nejčastěji vy?

Psy však může potrápit mnohem více závažných problémů. Seznamte se s těmi nejčastějšími