Došel vám prostředek na mytí nádobí? Nevadí – sáhněte po citronu, octu a sodě

                   

Existuje celá řada pomocníků, kteří se dokážou vypořádat s mastnotou a nečistotami. Pokud vám tedy začne docházet prostředek na nádobí, nemusíte hned utíkat do drogerie. V lednici najdete hned několik vhodných adeptů, jež ho dokážou bez potíží nahradit. A vaše nádobí bude stejně čisté jako při použití chemie.

Citronová šťáva odstraní mastnotu

Citron dost možná znáte jako zapáleného bojovníka proti bakteriím nebo nejrůznějším pachům. Nevoní vám ruce zrovna příjemně, protože jste před chvílí loupali česnek? Skvěle vám pomůže citron. A perfektně si poradí i s mastnotou a špínou na nádobí, do dřezu stačí vymačkat šťávu z jednoho až dvou citronů (nebo můžete vsadit na kombinaci soli a 1 lžíce citronové šťávy).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nádobí pak můžete umýt jako obvykle. A připravit si můžete také domácí prostředek na mytí nádobí, který stačí nalít do zásobníku a uložit pro případ potřeby. Co na něj budete potřebovat?

  • 120 g soli,
  • šťávu ze 4 citronů,
  • 50 ml octa
  • a 300 ml vody.

Jak umýt nádobí moukou

Zajímá vás, jak odstraňovaly opravdu silné usazeniny naše babičky? Jednoduše ve dřezu rozmíchaly půl hrnku octa a jednu lžíci soli na každý litr horké vody. Tato směs si poradí i se silnými nečistotami. A podobně pomáhá i voda po uvaření těstovin nebo rýže – obsahuje totiž škrob.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet a soda na nádobí

Z těchto dvou surovin vytvoříte univerzální mycí prostředek na celou domácnost. A jak se uplatní při mytí nádobí? Do dřezu jednoduše napusťte horkou vodu a přidejte několik lžic jedlé sody a sklenici octa. Silnější špínu nechte chvíli odmočit a poté ji vydrhněte houbičkou. Půjde dolů skoro sama.

Nádobí umyjete i mýdlem

Stačí nastrouhat kousek mýdla a rozpustit ho v horké vodě. Pro lepší účinek pak můžete přidat i osvědčenou kombinaci jedlé sody a octa nebo citronové šťávy. I mýdlo skvěle rozpouští mastnotu – ovšem pozor, z nádobí ho musíte opravdu důkladně opláchnout, a to buď ve dřezu s čistou vodou, nebo přímo pod proudem tekoucí vody, jinak vás nádobí překvapí nepříjemnou pachutí.

Jaké další tipy pro efektivní mytí špinavého nádobí znáte?

Naučte se připravit další ekologické čisticí prostředky do domácnosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články