Jak chytře ušetřit tisíce korun při nákupu rostlin a nenechat v zahradnictví majlant. Vše je o lidové mazanosti

                   

Květiny a dřeviny bývají součástí každé domácnosti i zahrady. Plní estetickou funkci, vrhají příjemný stín a v mnoha případech nám přinášejí užitek v podobě jedlých plodů nebo léčivé nati. S některými druhy se ovšem pojí poměrně vysoká pořizovací cena. Vyzkoušejte těchto pár triků a tipů, které ochrání obsah vaší peněženky při nákupu rostlin.

Není nad kvalitní přípravu

Zbytečného „vyhození“ peněz se dočkáte, pokud si zakoupíte zeleň nevhodnou do podmínek, v nichž žijete. Zhodnotit musíte světlo, propustnost a kyselost půdy a další důležité faktory. Nejlepší tedy je otevřít si internetový prohlížeč a ještě před cestou do prodejny si vyhledat rostlinné druhy, kterým se bude u vás doma či na zahradě dařit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využijte kvality specializovaných školek

Když máte vybráno, je načase odebrat se na prodejní místo. Vyhněte se ale všem supermarketům a obchodním centrům. Rostliny zde bývají často napadeny chorobami a škůdci a jsou celkově slabé. Vydejte se raději do specializované školky, kde rostlinám mnohem delší dobu věnují důkladnou péči a dokážou vám poradit s pěstováním. Květiny i dřeviny vám pak vydrží déle.

Počkejte na ten nejvhodnější čas

Stěžejní je také vhodné načasování. Téměř všichni pěstitelé nakupují zjara, kdy je výběr největší. V tomto období jsou ovšem nejvyšší ceny. Pro vás tedy bude výhodnější, když si počkáte, až školky nebudou naplněné k prasknutí nakupujícími a pro své vysněné rostliny se zastavíte na konci jara či na začátku léta, kdy začínají slevy. Nějaký ten zdravý a hezký kousek na vás jistě zbyde.

Dejte přednost mladším kouskům

Nemalý peněžní obnos ušetříte, pokud si pořídíte rostliny, které jsou mladší. Semenáčky mají mnohem nižší cenu než vzrostlé květiny či dřeviny. O ty se totiž musí školkaři starat delší dobu, a tak je pochopitelné, že si je i náležitě nacení. Pokud chcete ušetřit ještě víc, zakupte si semena a rostliny si z nich vypěstujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslete na problematiku množení

Dále se dívejte po těch druzích rostlin, které lze snadno vegetativně namnožit. Získáte tak více jedinců v jednom. Např. vytrvalé trávy si můžete jednoduše rozmnožit rozdělením trsu. To proveďte buď holýma rukama, nebo vydezinfikovaným nožem. Nové rostlinky pak vsaďte do vhodného substrátu.

Vše je o schopnosti vyklíčit

Než se vydáte na nákup, zjistěte si, které květiny mají schopnost tvořit velké množství dobře klíčivých semen. Při úspěšné sklizni si je můžete příští rok vyset, a ušetříte si tak cestu do okrasné školky. Mezi nejméně náročné druhy s výbornou klíčivostí patří např.:

  • hledíky,
  • astry,
  • gazánie
  • a nestařce.

Sledujte dění okolo sebe

Dále se vyplatí sledovat na sociálních sítích stránky školek či zahradních center. Jednou za čas totiž téměř všechny vyhlásí hromadné slevy. Pozornost věnujte i dění ve vaší obci či městě. Z ničeho nic se může objevit jednorázová akce s prodejem rostlin, na níž můžete sehnat nějaký ten pěkný a nevšední úlovek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nenechte se odradit nekvetoucími kousky

Vyhledejte rostliny v zadních řadách regálů, které často bývají ve slevě. Ve většině případů už dokvétají nebo vůbec nekvetou, což ovšem není žádný problém. Kvetení můžete podpořit krátkým zastřižením, nebo si můžete jednoduše počkat na další rok. Stačit vám tak bude pouze dobrá vůle a trocha té trpělivosti.

Vyvarujte se vyhození účtenky

I ti nejlepší zahradníci se čas od času dopustí nějaké té malé chybičky a jedna nebo dvě rostlinky jim uhynou. Pokud se tato nepříjemnost stala i vám, zapátrejte po účtence a zkuste využít výměny zboží nebo vrácení peněz. Některé prodejny tyto služby poskytují až do třiceti dnů po nákupu.

Není nad dobré vztahy

Pokud máte tu možnost, navažte přátelské vztahy s jinými zapálenými pěstiteli. Můžete s nimi pak provádět nejrůznější výměnné obchody s rostlinnými řízky, semínky, semenáčky apod. Jde o nenáročnou cestu k získání nových druhů rostlin, ke kterým byste se možná jinak ani nedostali.

Jaké další užitečné tipy a triky pro nákup rostlin znáte?

Zjistěte, jak ušetřit při nákupu ovocných stromů jednoduše tak, že si koupíte jen ty nejlepší a plně životaschopné sazenice. Prozradí se specifickými znaky
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články