Kamenná moučka je hotovým pokladem pro všechny zahrady, jen se na její benefity postupem času zapomnělo

                   

Na první pohled vypadá jako suchý cement a je také docela těžká. Jemně rozemleté kamenné částečky se ovšem používají velmi jednoduše, a navíc dokonale absorbují vodu. Díky aplikaci tohoto prostředku dokáže půda zadržet více vlhkosti – a to zcela přírodním způsobem. Dnes ji sice mnohdy nahrazuje hydrogel, ten ovšem řada zahrádkářů odmítá pro jeho umělý původ.

Skvělý prostředek pro strukturu zeminy

Kamenná moučka je 100% přírodní produkt, vhodný i pro ekologické zahradnictví. Vyrábí se z čediče, který je jako sopečná hornina velmi bohatý na makro, mikro a ultramikroelementy, jež rostliny ke své maximální spokojenosti potřebují. Někteří zahradníci dokonce tvrdí, že některé z těchto látek nelze v dnešní době rostlinám prostřednictvím tradičních minerálních hnojiv zcela zajistit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké složení má kamenná moučka

To samozřejmě záleží na místě, odkud čedič pochází. Obvykle v ní však najdeme okolo 50 % oxidu křemičitého, který posiluje stonky a listy rostlin a činí je odolnější vůči mnoha chorobám. Kamenná moučka navíc obsahuje i mnoho cenných minerálů a mikroelementů: hořčík, vápník, molybden, draslík, železo, mangan, zinek, měď, hliník, bór a selen.

iZdroj fotografie: Pixabay

Není tedy divu, že tento materiál bývá v ekologickém zemědělství ceněn jako jeden z nejlepších zdrojů živin pro rostliny. A měli bychom také zmínit, že je zcela bezpečný pro lidi, zvířata i životní prostředí. V kamenné moučce nenajdete žádné toxické látky, jež by mohly vaší zahradě uškodit. A neproniká ani do podzemní vody.

Jak kamennou moučku dávkovat

Ale abyste svou zahradu příliš nepřesytili minerály, dbejte i na správné použití tohoto pomocníka. Všeobecně se doporučuje aplikace 2–3 kg kamenné moučky na 10 m2 záhonu. Některé rostliny však bývají o něco náročnější (typicky ovocné keře), takže jim můžete bez obav i trochu přilepšit.

Uplatní se i proti škůdcům

Ne vždy je však nutné kamennou moučku zapracovávat do země. Mnohdy se totiž uplatní i ve formě prostého poprašku. Je totiž natolik jemná, že dokáže zalepit dýchací otvory u nejrůznějšího škodlivého hmyzu (například u mšic), a tím je vlastně zahubí. A podobný efekt má tento prostředek i na slimáky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ti se tak z kontaminovaného povrchu obvykle rychle odplazí a zanechají vaše záhony nedotčené. A kamenná moučka se uplatní i v boji proti houbovým onemocněním. Opět stačí inkriminovaná místa poprášit. A jaké zvolit množství? Na 100 metrů čtverečních vám budou stačit 1–2 kilogramy. Každý další rok pak přidejte už jen pouhých 200 až 300 gramů.

Kdy kamennou moučku nepoužívat

Její pH je zásadité, což znamená, že je zcela nevhodná pro kyselomilné rostliny. Takže pokud na zahradě pěstujete gardénie, borůvky, azalky, brusinky, magnolie, vřesovce, vřesy, rododendrony, begonie a hortenzie, pak se jejímu použití jednoznačně vyhněte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články