Probouzí se nebezpeční komáři: Jak se jejich larev zbavit rychle, ekologicky a šetrně vůči okolí? Číhají kousek od vás, jen o nich nevíte

                   

Letní večery a noci jsou teplé a bývají opravdu krásné. Lidé je rádi tráví na svých zahradách. Určitě však nechtějí, aby jim tam společnost dělali zrovna komáři. Nepříjemné je, pokud zjistíte, že se u vás dokonce množí. Naštěstí existuje šetrné a ekologické řešení, které vám pomůže zbavit se otravných komárů i jejich larev.

Vyskytují se ve vlhku

Komárům se dobře daří ve vlhkém prostředí. Proto se larvy často objeví u zahradního jezírka, stejně tak se však mohou vylíhnout v sudu s dešťovou vodou. A právě tam se jim bude líbit možná ještě mnohem více. Jak tedy zamezit tomu, abychom měli na zahradě u vody kolonie komárů?

V první řadě je dobré si uvědomit, že komárům se nejvíce zamlouvá stojatá voda. Je tedy dobré zamezit tomu, aby voda někde dlouho stála. Doporučujeme proto u sudů s dešťovou vodou vytvořit bariérové zábrany. Ty pak samičkám nedovolí naklást do vody vajíčka. Jednou z možností je vyrobit na sud vhodné víko. Pochopitelně ho lze také koupit, záleží na tom, jaký sud na zahradě máte.

Říkáte si, že do zakrytého sudu přece nepoteče voda. Máte pravdu. Do víka je třeba udělat otvor na okap nebo jiný svod pro dešťovou vodu. Místo plastového víka můžete využít nerezové síťky, které nebudou bránit protékání vody, a přitom zabrání kontaktu komárů s vodou. Navíc vám mohou pomoci v tom, že do sudu nebudou padat nečistoty z okolí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Existují i další zábrany

Ideálním pomocníkem pro vás může být také vápno. Jedna jediná lžička bude stačit na 200 litrů vody. Jak jistě tušíte, vápno změní pH vody, a to se larvám komárů vůbec nezamlouvá. Vy však s takovou vodou můžete bez problémů zalévat, protože většině rostlin neškodí. Musíte však myslet na to, že existují i rostliny, které zásaditou zálivku nesnáší příliš dobře – takové s vodou smíchanou s vápnem nezálevejte. Komárů se můžete pochopitelně zbavit i jinak. Postačí například obyčejný olej.

Nalijte ho trochu do sudu, kde na povrchu vytvoří mastný film. Pro komáry to však bude bariéra, kterou v žádném případě nedokážou překonat. A larvy se pod touto vrstvou zkrátka udusí. Tato metoda je však vhodná jen v případě, že váš sud má kohoutek ve spodní části. Voda na povrchu je pak pochopitelně mastná a nevhodná k zalévání. Poslední možností je zařídit, aby voda nestála. Také proto si lidé do jezírek pořizují nejrůznější fontánky.

Jaký fígl máte na komáří larvy v sudech nebo v zahradním jezírku vy?

Ve špinavé a stojaté vodě se komáři množí rychleji. Naučte se, jak dokonale vyčistit filtraci u zahradního jezírka
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články