Jednoduchý systém kapkové závlahy z PET lahví, alobalu a starých utěrek. Každý ji zvládne připravit skoro zadarmo

                   

Otázka efektivního zavlažování zahrady je v poslední době stále více na místě. A není divu. Léta bývají stále teplejší a teplejší a voda z vodovodního řadu pořád zdražuje. Ale vyhráno nemají ani majitelé domácí studny – jejich podzemní zásoby vody totiž mohou opravdu rychle vyschnout. Jak tedy efektivně zavlažovat zahradu a neplýtvat přitom drahocennou tekutinou?

Kapková závlaha je efektivní

Zalévání prostřednictvím kapkové závlahy je v poslední době velmi moderní. A o co vlastně jde? Jednoduše řečeno – rostliny se nezalévají jednou nebo dvakrát denně ve větší dávce, ale závlaha jim je poskytována postupně tak, aby ji stihly maximálně využít. Obvykle je možné kapkovou závlahu koupit jako hotový set v zahradnictvích nebo v prodejnách s domácími potřebami. Ovšem její výroba není nijak složitá.

Z čeho vyrobit kapkovou závlahu

Existuje samozřejmě celá řada různých postupů. Pokud si ovšem chcete vyzkoušet, jak vypadá takové zavlažování rostlin v praxi, měli byste se pustit do co nejjednoduššího a nejlevnějšího setu. Je to jednodušší, než si myslíte. A poradíte si jen se zbytky různých, materiálů, které najdete doma.

Kapková závlah z PET lahve

Pro začátek budete potřebovat dvě různě velké PET lahve. Jeden velký pětilitrový barel a klasickou lahev od nápoje o objemu 1,5 až 2 litry (větší lahev je samozřejmě lepší). Dále upotřebíte už je:

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak na to? Barel rozřízněte na dvě poloviny a spodní širší část si ponechte. Do menší PET lahve udělejte ve spodní části několik děr a vložte ji do spodní části barelu. A teď už zbývá si vyrobit jen knoty. Utěrku nastříhejte na proužky a zabalte do alobalu tak, aby tkanina trochu vykukovala. Poté jeden konec musíte vložit do spodní nádoby a druhý na záhon.

Jak používat kapkovou závlahu

Lahve naplňte vodou a odšroubujte víčko. Počkejte, dokud se barel nenaplní, a poté ho zase zašroubujte. Voda začne pomalu prosakovat skrz knot a postupně bude zavlažovat záhonky. První kapky se na konci knotu objeví asi po 15 minutách. To je zcela v pořádku. Podle potřeby pak jen dolévejte PET lahev vodou. Připravte se ovšem na to, že ne vždy tato kapková závlaha funguje bez chyby.

Pokud panuje horký den, pak je zcela běžné, že se kapky vody odpaří ještě dřív, než dopadnou na záhon. Jakmile se opět ochladí, začne kapková závlaha opět fungovat. Rychlost závlahy je ovšem možné také regulovat – a to za pomoci dotažení víčka na PET lahvi. Pokud ho dotáhnete méně, bude voda kapat větší rychlostí. Můžete tedy svou domácí závlahu přizpůsobit zavlažovaným druhům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další opatření pro péči o zahradu

Pokud však odjíždíte na dovolenou na delší dobu, nemusí vám tento primitivní zavlažovací systém stačit. Hodí se spíš na prodloužené víkendy, větší výdrž mít už z podstaty objemu PET lahví ani mít nemůže. Je samozřejmě možné vytvořit zavlažovací systém z větších nádob, ale mnohem spolehlivější bude, pokud se o svou zahradu postaráte i dalšími způsoby. V první řadě je nutné udržet vlhkost v půdě.

Starým a osvědčeným způsobem je použití mulče. Ten pomůže udržet vlhkost v půdě jednoduše tím, že zabrání nadměrnému odparu. Záhon lze zakrýt mnoha způsoby. Poslouží vám například stará sláma nebo posečená tráva. Hodí se i mulčovací kůra nebo netkaná textilie. V případě nouze však lze použít i staré noviny nebo třeba kartonové krabice, záleží na tom, co máte zrovna po ruce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Použijte profesionální kapkovou závlahu

Pokud ovšem odjíždíte na delší dobu, pak už si jen s touto domácí kapkovou závlahou nevystačíte. Objem PET lahví je zkrátka a dobře malý na to, aby zvládly zavlažovat zahradu po delší dobu. Jestliže se chystáte pryč na více než na prodloužený víkend, měli byste se poohlédnout po profesionálnějším typu závlahy. Ta kapková bude ideální.

Vyzkoušejte ji ovšem raději nejméně týden předtím, než odjedete na dovolenou. Můžete tak vyzkoušet všechny možné varianty a přizpůsobit množství závlahy potřebám svých rostlin. Předejdete tak možným problémům v budoucnu. Špatně nastavená kapková závlaha totiž může nadělat víc problémů než užitku. Většina druhů zeleniny a dalších zahradních rostlin totiž přemokření přímo nesnáší.

Jaké triky používáte v létě na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články