Precizní kapková závlaha z obyčejné PET lahve. Podomácku ji zvládne vytvořit opravdu každý a ocení ji každý záhon

                   

Pokud bydlíte v místech, kde prší jen málo a zalévání je pro vás víceméně každodenní realita, jistě se vám bude hodit následující návod, s jehož pomocí si vytvoříte téměř automatický systém závlahy. A nebudete k tomu potřebovat ani žádné speciální drahé vybavení. Půjde totiž vlastně o systém upcyklace, kdy znovu využijete obyčejnou PET lahev.

Co budete potřebovat pro výrobu vlastního zavlažovacího systému

Velkou výhodou tohoto návodu je fakt, že nepotřebujete žádné speciální nástroje. Bohatě si totiž vystačíte s plastovým barelem na vodu o objemu kolem 5 litrů. K tomu se bude hodit fixa a malý ruční vrták nebo klasická aku vrtačka pro vytvoření otvorů. Dále bude nezbytně nutná voda, kterou umístíte do vyrobeného závlahového systému.

iZdroj fotografie: Canva
Zdroj fotografie: Canva

Postup pro výrobu zavlažování z PET lahve

Vezměte si plastovou lahev, na níž si fixou vyznačíte 4 body, které budou ve výšce kolem 5 až 7 centimetrů nade dnem. Vzdálenost mezi těmito jednotlivými body by měla být stejná. Následně lahev naplňte vodou až po okraj a pevně ji uzavřete pomocí uzávěru. Vytvoříte si tak podmínky pro zahájení tvorby otvorů.

iZdroj fotografie: Canva

Vezměte si ruční vrták nebo aku vrtačku, s jejíž pomocí vám půjde práce lépe od ruky. Do vyznačených míst vytvořte malé otvory. Tyto otvory by měly být opravdu malé, aby voda víceméně vykapávala a nevytékala až příliš rychle. Následně lahev zahrabte do země do hloubky kolem 10 až 15 centimetrů podle velikosti samotné plastové nádoby. Díky tomu bude substrát okolo rostlin stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. To je ideální pro zeleninu, ale i pro některé druhy okrasných rostlin.

Video návod krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články