Psi jsou na podzim ohroženi nejvíce za celý rok. V Česku na ně číhá 5 smrtelných nástrah a hrozeb

                   

Podzim je časem nádherně barevného listí, romantických deštíků a zářivě zbarvených plodů. Ne všechny jsou však pro naše psy zcela bezpečné. A to platí i o nejrůznějších nebezpečných lákadlech, která jim do cesty postavil člověk. Podívejte se na to, na co byste si měli dát u svých mazlíčků pozor.

Nemrznoucí kapalina jako hrozba

Před příchodem zimy ošetřujeme nejenom své zahrádky, ale také čtyřkolové pomocníky. Doléváme jim kupříkladu nemrznoucí kapalinu. Ta je však pro zvířata opravdu lákavá, pokud ji najdou někde na chodníku. A to z jednoho prostého důvodu – je totiž sladká. Způsobuje ovšem otravu, a to už při konzumaci poměrně malého množství. Příznaky připomínají opilost. Pes se bude motat, zrychleně dýchat nebo zvracet. Opět navštivte veterináře.

iZdroj fotografie: Pixabay

V lese dejte pozor na houby

Některé druhy dokážou být pro člověka jedovaté – a pro psy to samozřejmě platí také. Takže pokud nedáte dopustit na podzimní procházku lesem, ale přitom máte s sebou pejska, která rád neustále něco ochutnává, dejte mu raději košík. Bude to pro jeho dobro i pro váš větší klid. Nebezpečný může být v tomto ohledu i terén s vysokou trávou.

Kaštany rozhodně nejsou k jídlu

Kromě nádherně zbarvených listů se na zemi ocitají i nejrůznější podzimní plody. Zejména kaštany – plody jírovce maďalu – často lákají zvířata ke hrám svým atraktivní vzhledem. Ovšem pozor, jsou jedovaté a dokážou pejskům způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže nebo jim dokonce ucpat střeva. Takže pokud po návratu z Procházky začnete pozorovat průjem nebo zvracení, kontaktujte veterináře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hrozba klíšťat stále ještě nepominula

Na procházce vás stále ještě může zaskočit také klíště obecné (Ixodes ricinus) nebo jeho méně známý příbuzný piják lužní (Dermacentor reticulatus). Oba druhy přenášejí lymeskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu, které jsou nebezpečné pro lidi. Ovšem u psů je okruh takovýchto nemocí ještě mnohem větší. Na prvním místě bychom měli uvést nebezpečné bakterie Ehrlichia canis, ale třeba také anaplasmózu.

O klíšťat pak váš miláček může chytit také bartonelózu nebo babesiózu, což rozhodně nejsou lehká onemocnění. Je tedy nutné věnovat ochraně proti klíšťatům opravdu velkou pozornost. Pokud se jim chcete vyhnout alespoň na zahradě, vysázejte si rostliny, které klíšťata odpuzují. Jde například o tymián alias mateřídoušku (Thymus), levanduli (Lavandula), meduňku lékařskou (Melissa officinalis), chryzantémy (Chrysanthemum), oregano nebo mátu (Mentha).

iZdroj fotografie: Pixabay

Čokoláda je pro psy hrozbou

Další potravinou, ke které by si naši čtyřnozí miláčci neměli obrazně ani čichnout, je čokoláda. U malých pelem dokáže selhání ledvin zapříčinit už jeden jediný čtvereček té vysokoprocentní. A bohužel s návratem dětí do školy se mnohde povalují i nejrůznější čokoládové sladkosti a bonbony. Pokud váš pes čokoládu pozře, kontaktujte odborníka domluvte se na dalším postupu.

Už někdy váš pes také zkonzumoval, co neměl, nebo se vám ho zatím pokaždé podařilo od podobných hrozeb uchránit?

Svým psím společníkům můžete upéct i jejich vlastní zákusky, vyzkoušejte třeba psí sušenky
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články