Nejhůře vychovatelná plemena psů, která se z roztomilých štěňat mohou stát naprostou katastrofou

                   

Česko je zemí pejskařů. Podle statistik má nějakého toho čtyřnohého mazlíčka prakticky každá domácnost. Ovšem pokud i vy uvažujete nad tím, že byste rozšířili statistiky a vzali si domů nějakého toho pejska, dobře si to rozmyslete. Jen o výdajích za potravu nebo o volném čase to totiž opravdu není, stejně důležitá je i výchova. Nevychovaný pes (hanlivě zvaný čokl) se totiž může stát pro okolí naprostou katastrofou.

Border kolie je štěně každým coulem po celý život

Jde o dokonale antistresového psíka, protože si svou hravou a přítulnou povahu zachovává po celý život (podobně jako třeba boloňský psík). Ovšem sami víte, jak umí být štěňata rozverná a neposlušná. Nu, border kolie dovedla tuto tezi k dokonalosti. Vydrží sice aportovat míček až do roztrhání těla, ovšem s nějakými příkazy si na ni zkrátka nepřijdete. Poslušná umí být snad jen za pamlsek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Knírač vypadá roztomile, umí však překvapit

Možná to nevíte, ale toto plemeno bylo původně vyšlechtěno jako jakási ostraha pro povozy s koňmi. Není tedy divu, že knírači rádi štěkají – a štěkají často. Někdy si lidé mylně myslí, že se to týká jen štěňat a časem je to přejde, ale není to pravda. Knírači jsou uštěkaní až do seniorského věku. A abychom nezapomněli – potřebují pohyb. Když se nevyběhají, tak zlobí. Musíte se jim tedy věnovat a ideálně mít také velkou zahradu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bígl si z veškerých výchovných pokusů dělá blázny

Tohle jsou takoví psí pohodáři, které ke spolupráci násilím zkrátka nedonutíte. Vypadají roztomile, ovšem o to vytrvaleji dokážou odolat veškerým výchovným pokusům. Obvykle zvládají jen několik základních povelů, a to jen ve chvíli, kdy se jim chce. Nemáte po ruce pamlsek? Na poslušnost zapomeňte. A nepochodíte ani ve chvíli, kdy budete hledat parťáka na procházky. Bígl je totiž nejspokojenější, když nic nemusí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Akita Inu jako neposlušná psí krasavice

Pochází z Japonska z provincie Akita a slovní spojení Akta Inu znamená jednoduše pes z Akity. Akity vypadají nádherně, ale mají rády svobodu. Těžko se ovládají a počítejte s tím, že v rodině budou respektovat jen jednoho pána smečky (průšvih nastane ve chvíli, kdy se za něj začnou považovat samy). I tihle psíci se těžce ovládají a potřebují při výcviku pevnou a důslednou ruku, jinak toho s nimi prostě moc nesvedete.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalmatin není poslušný jako ve filmu

Po úžasu, který vyvolaly známé animované filmy, chtěl mít doma dalmatina skoro každý. Řada pejskařů se však přesvědčila, že to není dobrý nápad. Je to totiž velmi svéhlavý pes, který nejraději dělá to, co sám uzná za vhodné. Jeho výcviku se musíte věnovat na 100 %, aby vás vůbec začal brát vážně. Pokud nepatříte mezi zkušené psí psychology, pak to nepůjde ani bez cvičáku. A připravte si pevnou ruku, bude se hodit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Český strakatý pes je chytrý, někdy až moc

Hledáte typicky tuzemské plemeno? Pak by vám mohl vyhovovat český strakatý pes. Ovšem jen ve chvíli, kdy máte k dispozici opravdu velkou zahradu. Pokud totiž okolo sebe nemá neustále prostor, je nešťastný, nudí se a provede kdejakou neplechu. Tito psi se všeobecně nesmí nudit. Pokud se to stane, zaděláváte si na problémy. Jsou skutečně inteligentní, takže si zábavu najdou, nejspíš se vám však nebude líbit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články