Většina lidí uklízí toaletu celoživotně špatně. Zapomínají na její nejšpinavější část, kde se množí bakterie a vzniká zápach

                   

Když se řekne mytí WC, vybaví si většina z nás jen mytí keramické mísy. To je ovšem opravdu velká chyba. Ve skutečnosti v této místnosti najdeme mnohem více věcí, které je třeba důkladně umýt. Patří sem především nádržka na vodu na splachování. Zkuste se podívat dovnitř – pravděpodobně budete jejím vzhledem nepříjemně překvapeni. Žijí tu především plísně, které mohou způsobit různá onemocnění, pokud nejsou dobře odstraněny.

Jak vyčistit nádrž na toaletě

Pokud jste pohledem dovnitř nepříjemně překvapeni, nedivíme se vám. Naštěstí se můžete usazenin velmi snadno zbavit. Nejprve spláchněte, abyste hladinu vody trochu snížili. Následně si vezměte do ruky kartáč. Ten namočte, nasypte na něj jedlou sodu a pusťte se do drhnutí. Uvidíte, že usazeniny půjdou dolů skoro samy. Nakonec ještě vše dočistěte prostředkem na nádobí. Spláchněte ještě jednou a máte hotovo. Pokud chcete, aby byla vaše toaleta déle hygienicky čistá, jděte ještě dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vložte do ní jednoho malého pomocníka – chlorovou tabletu. Díky ní se uvnitř dlouho neudrží žádné bakterie, které jsou za usazeniny zodpovědné. A pokud chcete své WC provonět, vložte dovnitř lahev s aviváží. Do lahve udělejte několik otvorů a můžete směle splachovat. K dočištění opravdu jen stěží odstranitelných skvrn pak použijte citrusové plody. Stačí polovina citronu nebo grepu, jíž skvrnu přetřete.

Odstraňte i odolné skvrny

Pokud najdete v nádržce nebo přímo na WC odolné skvrny, vsaďte na kombinaci tekutého gelu na praní a vody. Prací gel působí jako přírodní změkčovač, který po několika minutách naruší vytvrzené nečistoty, a vy je poté už jen omyjete. K úplnému odstranění skvrn vám tak bude stačit už jen obyčejná houbička na nádobí. S vodním kamenem si poradí jiný pomocník. Stačí jen smíchat půl šálku octa a jeden litr vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento roztok velmi efektivním způsobem změkčí skvrny od usazených minerálů. Později ho ještě opláchněte horkou vodou, aby se zajistilo, že skvrna bude beze stopy odstraněna. Ale pozor, ocet působí jako kyselina. Pokud se tedy s usazeninami potýká třeba vaše mramorová dlažba, najděte si raději jiného pomocníka. Jinak může být tato dekorace koupelny po tomto zdánlivě triviálním procesu čištění zničena.

Už jste se postarali o čistotu nádrže u své domácí toalety? Pokud ano, jakým způsobem?

Naučte se, jak odstranit i ten nejhorší vodní kámen za pomoci kyseliny
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články