Nenáročná psí plemena, která jsou vhodná pro vytížené a zaneprázdněné páníčky

                   

Všichni víme, že mít pejska obnáší velké starosti, výchovu, péči, mazlení, návštěvy veterináře a tak dále. Bohužel pro lidi, kteří nemají dostatek času na tak obsáhlou péči, je pejsek nevhodný. Slyšeli jste už ale někdy o pejscích, kteří mají nízký stupeň náročnosti na svou péči? Některá plemena totiž nepotřebují časté mazlení a ani návštěvy u veterináře. Máme pro vás několik takových plemen jako inspiraci. Možná si nějakého z nich vyberete i vy. 

Čivava nebo australský honácký pes

Jedná se o velmi rozdílné pejsky. Jak svou velikostí, tak i vzhledem. Ale jedno mají společné – krátkou srst, o kterou nemusíte každodenně pečovat. Krátkosrstá čivava nevyžaduje velkou úpravu srsti. A pokud byste zvolili čivavu, rozhodně si vyberte tu, která má vztyčené uši, je méně náročná než jiné čivavy. A navíc se může dožít až dvaceti let.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Honácký australák má krátkou srst a díky ní ho musíte jen občas vykoupat. Bude stačit klidně jednou za půl roku. Jediné, co byste si měli pohlídat, jsou drápky. Stačí ale koupit speciální kleštičky a drápky mu jednoduše ostříhat. A když budete u stříhání, prohlédněte mu také ouška a zuby. Jedná se o psa, který je považován za nejzdravější plemeno, takže návštěva veterináře bude probíhat jen zřídka. Snad jen na očkování. 

Ibizský chrt – podenco je skvělý společník

Krásný, rychlý a štíhlý. Jedná se o vzácnější plemeno egyptského chrta, o které se jednoduše pečuje. Pokud ho o víkendu můžete vzít na delší procházku lesem, bude naprosto šťastný a odvděčí se vám láskou. Když se řekne chrt, jistě si vybavíte loveckého psa chytajícího divoké králíky. Naopak, v dnešní době se jedná o oblíbené domácí mazlíčky. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Navzdory své historii, kdy byli považováni za lovce, jsou podencové v domácnosti dobrými společníky. Mají silné a napnuté uši, takže infekce uší se u nich objevují jen zřídka. Zcela vhodná pro domácnost je i jejich srst, která líná velmi málo. Obecně se chrti tohoto rodu považují za zdravé psy. Dožívají se až čtrnácti let, ale mohou i více. 

Vstřícnost a nízká péče o srst

Dalším nenáročným plemen je labrador. Rok od roku získávají na oblíbenosti u velké části lidí. Dříve se říkalo, že s pořízením labradora vyprázdníte své střežené prasátko, ale jsou to jen mýty. Toto plemeno je milé, vstřícné a nepotřebuje časté návštěvy u veterináře. Co ale potřebuje, je občasné vyčesání srsti a pravidelné kontroly uší. Delší víkendové procházky bude milovat. Je ideální pro zahrady či dvory. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro nenáročnou péči je vhodný jezevčík krátkosrstý. Známe ho především kvůli lovu jezevců, což se dělá dodnes, ale klín svého páníčka dokáže také spolehlivě zahřát. Je věrným přítelem, ale až bude starý, zřejmě bude třeba s ním častěji navštěvovat veterináře. Kontrolujte také jeho uši, a to pravidelně.

Americký toy-foxteriér nebo trpasličí pinč

Obě plemena jsou si velmi podobná a u obou je nízká potřeba péče o srst. Lze tedy říci, že o toy-foxteriéra se můžete starat podobně jako o kočku. Na druhou stranu ho však můžete i vycvičit k různým povelům i obraně. Zní to vtipně kvůli jeho velikosti, ale věřte, že byste si ho zamilovali. Také se dožívá poměrně vysokého věku, a to až čtrnácti let. A pokud ho necháte samotného celý den doma, bude hodný a nenadělá žádné škody. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Trpasličí pinč se dokonce může dožít až patnácti let. Nemusíte za něj ani utrácet u veterináře. Netrpí častým ochořením a velkým plusem je jeho malý žaludek, který pozře jen velmi málo jídla. Ideální plemeno pro rodiny s dětmi. Obě tato plemena ani nemusíte často koupat. Jen doporučujeme sem tam jim prohlédnout ouška a nejlépe každý večer je pomazlit. 

Méně vídaný, ale přesto oblíbený dalmatin

Stejně jako výše zmíněná plemena mají i dalmatini krátkou srst, o kterou je třeba pouze minimálně pečovat. Dvakrát do roka línají, takže jim srst vyčesejte a vykoupejte je. Pokud máte malé děti, věřte, že vlastnit dalmatina pro ně bude obrovský zážitek. Jestli znají pohádku 101 dalmatinů, budou z tohoto nového chlupatého kamaráda nadšené. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Na druhou stranu však dalmatini bohužel poměrně často trpí různými zdravotními potížemi. Mnohdy jsou spojené s jejich genetikou, takže před koupí dalmatina doporučujeme, abyste se zajímali i o jeho matku. Velmi často se stává, že dalmatini ohluchnou, ale i tak dokážou žít krásný život. Ze všech výše zmíněných plemen bude dalmatin mírně náročnějším domácím mazlíčkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články